Zašlou slávu legendárního Corsa u znojemského Horního parku bude od příštího jara oživovat podnikatel a majitel přilehlého podniku Vítězslav Křenecký. Rozhodli o tom na svém minulém zasedání znojemští radní. Restauratér dostane několik let opuštěnou provozovnu do nájmu na deset let. Musí tam zřídit dobovou kavárnu s restaurací a musí respektovat zavírací hodinu nejpozději o půlnoci.

„Bývalou prodejnu nábytku Corso jsme nabízeli k pronájmu na přelomu září a října. Celkem jsme obdrželi tři nabídky, přičemž pouze nabídka pana Křeneckého splňovala všechny naše podmínky, a to vybudování dobové restaurace s kavárnou, která bude mít dětský koutek a oddělenou kuřáckou a nekuřáckou část a pracovní dobu maximálně do půlnoci," uvedl starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. Jeden z uchazečů podle něj navrhoval zřízení velkého rychloobčerstvení, druhý navrhovaný provoz nespecifikoval.

Kdysi slavnou restauraci s více než stoletou tradicí radnice původně zamýšlela prodat, tak jak prodává prostory k podnikání ve většině domů, kde prodala byty nájemníkům. Radní i zastupitelé se nakonec rozhodli pro jiné řešení. „Město si chtělo ponechat kontrolu nad dalším využitím tohoto nebytového prostoru, který se nachází v centru města. I proto stanovilo pro pronájem příslušné podmínky na typ využití, otevírací dobu a podobně," dodala Pastrňáková.

Nový nájemce dostane smlouvu na deset let, s možností ji poté převést na dobu neurčitou. Radní také rozhodli, že za provozovnu o výměře přes pět set metrů čtverečních bude podnikatel platit nájem dvanáct tisíc měsíčně, tedy sto čtyřiačtyřicet tisíc korun ročně. „Vedle již uvedených podmínek provozu musí nový nájemce prostory opravit a zkolaudovat do půl roku od podepsání smlouvy o budoucí nájemní smlouvě," doplnila Pastrňáková.

Křeneckého vyjádření se redakci ve čtvrtek nepodařilo získat. Podle personálu měl nejprve dlouhé jednání s účetní, poté odešel a na zanechaný kontakt nereagoval.

Rozumné rozhodnutí

Někdejší starosta a nynější opoziční zastupitel Petr Nezveda rozhodnutí radních označil za rozumné. „Parametry jsou nastavené dobře, podmínky mají svou logiku a je dobré, že vybrali pana Křeneckého, který vlastní sousední provozovnu a má tam i velkou zahrádku. To se vše velmi dobře doplňuje," uvedl Nezveda. Radní podle něj dotahují do konce nápad, který mělo už jeho vedení města. „Vypověděli jsme smlouvu prodejně nábytku, kvůli, mírně řečeno, podezřelým započítaným investicím, ale soudy pak trvaly velmi dlouho," podotkl Nezveda.

Zdrženlivější byl další opoziční zastupitel Jiří Kacetl. „Zatím nemám dost informací, nejprve chci vidět, jaké nabídky radní posuzovali a jak byly přesně nastavené podmínky," podotkl Kacetl s tím, že podnik, který nyní budoucí nájemce provozuje, jej zvláštní důvěrou nenaplňuje. „Budu doufat, že radní vybrali dobře. Za sebe ale musím říct, že mi velmi vadí, že v podniku v centru města jsou hrací automaty. Nemám také zrovna nejlepší zkušenosti s kvalitou obsluhy, když jsme tam například loni přišli s větší společností po promenádním koncertu," dodal Kacetl.

Podnik u někdejší městské promenády neboli korza má bohatou historii. „Samotný dům pochází z konce devatenáctého století, kdy jej postavil jeden z tehdejších starostů. V přízemí už tehdy byla velmi noblesní restaurace, vinárna a kavárna," přiblížil před časem znojemský památkář Jan Kozdas s tím, že podobným účelům, v různé kvalitě sloužilo Corso až do devadesátých let, kdy už ale končilo jako kontroverzní diskotéka.