Vyšetřování příčiny uschlých stromů při přestavbě střední části parku ve Znojmě se rozjelo po posledním zasedání rady města. Po nalezení viníků volal svým dopisem Okrašlovací spolek. Ve hře je nyní nově i verze, že stromky někdo zcela záměrně zničil.

„Rada města se zabývala všemi možnostmi, které by mohly vést k zastavení růstu stromů. Nyní necháme přezkoumat i možnost cizího zavinění," informovala o krocích města tisková mluvčí Zuzana Pastrňáková.

Prošetření celé záležitosti vítá předseda Okrašlovacího spolku ve Znojmě Otto Bouda. „Není normální, aby uschlo najednou tolik stromů. Považujeme za obvyklé, kdyby nepřežil jeden nebo dva, ale aby jich uschlo tolik, to není běžná záležitost. Přesně tohle nás vedlo k sepsání dopisu adresovanému na radnici," vysvětlil Bouda.

Hledání důvodů zastavení růstu stromů uložila rada města odboru správy investic a nemovitostí. „Prošetřování jsem delegovala na Městskou zeleň, protože mají původní stromy na dvorku. Budou objednávat nebo možná už objednali provedení analýzy vzorků substrátu," přiblížila další postup vedoucí odboru Jana Antošová.

Jaká je škoda

Okrašlovací spolek ale volá po odpovědnosti za vzniklé škody.„Pokud město zjistí, že někdo stromy záměrně poškodil, odpovědnost nespadá na město, ale na toho, kdo to udělal. Zatím však čekáme na odpověď. Požadujeme, aby radnice vyčíslila, jak velké náklady výměnou stromů vznikly. Někde jsem četl od tiskové mluvčí Znojma, že údajně stromy spí, o čemž pochybujeme. Jestliže vznikla škoda v řádu desítek tisíc, tak to už je opravdu na trestní oznámení. Je nepřípustné, aby to hradili daňoví poplatníci," shrnul postoj Okrašlovacího spolku jeho předseda.

Přitom ještě v druhé polovině června hlásala znojemská radnice ústy své mluvčí, že při tak vysokém počtu nově vysázených stromů by byl zázrak, kdyby se ujaly všechny stromy najednou. Třicet nových javorů klenů a tulipánovníků nahradilo uschlé stromy první červencovou sobotu. Městu údajně s obměnou stromů žádné náklady nevznikly.

„Vyjmutým stromům odborníci seříznou korunu tak, aby se po čase mohly stát součástí sídlištní zásadby. Městu nevzniknou žádné vícenáklady," poznamenala před časem Pastrňáková.

Revitalizaci parku předcházely komplikace s výběrem dodavatele, kdy dvě vybrané firmy odstoupily. Proti způsobu obnovy parku vznikla petice a signatáři poukazovali na to, že obětí masivního kácení byly i zdravé stromy. Nesouhlasili ani s výběrem stromů.

Znojemská radnice navíc čelí kritice odborníků z oborů historie a archeologie. Při výkopových pracích v parku totiž nebyl přítomný archeolog. Krajský úřad si v těchto dnech vyžádal od radnice vysvětlení a zahájil správní řízení.

JIŘÍ MAREK