Nerozlišuje amatérské, nebo profesionální divadlo. Mluví jen o tom, že je dobré a špatné představení. Řeč je o režisérce Martině Výhodové, které se před časem povedlo splnit si svůj sen. Našla partu lidí, kteří se nebojí dávat na jevišti najevo své emoce a s nebývalou chutí tančí a zpívají.

Na svém kontě mají zatím dvě premiéry a bezpočet repríz, prozatím převážně na domácí scéně. Vyzkoušeli si i jedno hostování v Rychnově nad Kněžnou. V březnu je uvítají divadelní prkna v Semaforu a herci se nebrání ani dalším představením na různých místech republiky. Vzniku a fungování Divadelního studia Martiny Výhodové je věnovaný další díl seriálu Znojemského deníku Rovnost Spolkový život.

Režisérka na své svěřence nedá dopustit. „Divadelní studio je soubor lidí, kteří mají zájem se zdokonalovat v hereckém umění. Jsem na ně pyšná a jsem moc ráda, že se mi vrací i moji bývalí žáci, kteří chtějí navázat na to, co jsem jim před časem předala v hereckém oboru na Základní umělecké škole ve Znojmě. Nedílnou součástí souboru jsou i naši muzikanti pod vedením pianisty Michala Smrčky," přiblížila režisérka Martina Výhodová.

V tak rychlý úspěch ale nedoufala. Premiéra hry Balada z hadrů totiž pobavila znojemské diváky na jaře před dvěma roky, loni režisérka svým příznivcům nabídla Nebe na zemi. „Cítím, že jdeme dobrou cestou. Soudím tak z plného divadla a ohlasu diváků. Na Baladu z hadrů se navíc přišel osobně podívat i syn Jana Wericha – Jiří Werich Petrášek. A byl spokojený," podotkla Výhodová.

Pustit své herce na prkna Semaforu bere jako velkou výzvu. „Bude to něco jiného než doma. Jsem překvapená, nadšená a zároveň je ve mně malá dušička. Vše je o lidech, jak zvládnou své role v cizím prostředí. Ale o celistvost kolektivu se nebojím. Přibrali jsme nyní pár nových herců, máme k sobě stále velmi blízko a držíme při sobě," vylíčila režisérka.

Zájmu produkčních a manažerů ze Semaforu mohl podle ní pomoci i web Divadelního studia, který vytvořila manažerka studia a herečka Lucie Fučíková. Nyní se do chodu snaží uvést i rezervační web, aby si příznivci herců mohli své vstupenky zajistit z pohodlí domova.

Hostování v pražském Semaforu začala domlouvat v prosinci loňského roku. „Už jsme jednou s Baladou z hadrů hostovali v Pelclově divadle v Rychnově nad Kněžnou. Byla to velká divadelní zkušenost pro celý soubor. Proto jsem se rozhodla zorganizovat další zájezdové hraní," vysvětlila Fučíková.

Semafor si vybrala mimo jiné proto, že je co do velikosti podobný jako jejich domácí scéna ve Znojmě. „Zaslala jsem jim informace o Divadelním studiu Martiny Výhodové včetně odkazu na webové stránky. Obě naše hry je zaujaly a obratem už jsme domlouvali termíny, výlep plakátů, propagaci i samotný prodej vstupenek," vyjmenovala manažerka a herečka v jedné osobě.

Nyní plánuje dobýt pomocí Werichova humoru také Brno. Termíny a místo ale ještě nejsou dané.

V nejbližší době čeká soubor zkoušení další Werichovy hry. Tentokrát přijde na řadu Těžká Barbora. Paralelně také hodlá režisérka Výhodová zpracovat rýmovanou hudební pohádku pana Šlapety.

Jedním z herců, kteří si své role na jevišti užívají plnými doušky, je i Vojtěch Čabala. „S režisérkou se mi pracuje výborně, její svérázný přístup je pro představení vždy přínosem. V praxi se nám ověřuje pravidlo, že na divadle žádná demokracie neexistuje," žertoval Čabala.

Pochvaloval si, že zatím mu role sedly přímo na tělo. „Roli kostelníka v Nebi na zemi jsem si nesmírně užil. Jsem duší komediant a s psychologickou rolí bych se nejspíš pořádně potrápil," uvažoval Čabala.

Divadelní studio založila Martina Výhodová na jaře před třemi lety pod křídly znojemské Základní umělecké školy. Vzhledem k tomu, že její projekty jsou stále náročnější, záštitu nad nimi převzalo Středisko volného času (dřívější Dům dětí a mládeže – pozn. red.).

Na prknech Semaforu mohou milovníci divadla vidět herce ze Znojma 19. března ve hře Nebe na zemi a 16. dubna v Baladě z hadrů. Na domácí scéně bude repríza Nebe na zemi k vidění 5. února.