Král Jan Lucemburský s družinou přijede na znojemské Masarykovo náměstí v sobotu ve 2030. Doprovodí jej i královna Eliška Přemyslovna, kterou bude letos představovat Dancingerová. Dosavadní královna Šárka Charvátová tradiční historický průvod zrežíruje. Naváže tak na Václava Berana, pod jehož taktovkou vznikal průvod více než 30 let.

„Koncepce průvodu, udržení historického pojetí a nepopsatelná autentická atmosféra je zásluhou právě Václava Berana. Organizační a divadelní zkušenosti Šárky Charvátové jsou jistotou, že ve stopě pana Berana bude dobře pokračovat," řekl ředitel Znojemské besedy František Koudela.

Kromě průvodu jsou připraveny například rytířské turnaje, kejklířská vystoupení či historický šerm. Novinkou jsou letos provazochodci, kteří v pátek v 19:00 a v sobotu v 16:00 přejdou 120 metrů dlouhý prostor mezi kostelem sv. Mikuláše a rotundou sv. Kateřiny. Na několika hudebních scénách zahrají i známí čeští hudebníci, například skupina Mirai, zpěvačka Aneta Langerová nebo dívčí skupina Vesna, která reprezentovala Česko v soutěži Eurovize. Na děti čeká několik divadelních představení nebo dobrodružná hra.

Speciální doprava

Víno a burčák budou vinaři rozlévat v městských mázhauzech nebo na Slepičím trhu. Pro návštěvníky ze vzdálenějších koutů země jsou připraveny speciální spoje. „Se Spolkem pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě nabídneme návštěvníkům speciální možnost dopravy nejen z oblasti Vysočiny, ale díky vhodnému doplnění pravidelných spojů také z oblasti středních Čech a okolí Prahy s jedním přestupem," uvedl Koudela. Posílené budou spoje městské hromadné dopravy a regionálních linek. Pro ty, kteří přijedou autem, organizátoři zajistí záchytná parkoviště.

Do konce srpna mohou lidé koupit vstupenky za zvýhodněnou cenu 650 korun. Na místě pak zaplatí 750 korun. Zájem o letošní ročník je podle mluvčího Znojemské besedy Karla Semotama vysoký, a to i přesto, že se ve stejném termínu koná Pálavské vinobraní v Mikulově.