Opravené hradby, obnovený příkop, nová lávka i průchody do přilehlých ulic. Tak bude za pár měsíců vypadat prostranství s hradebním pásem v dolním znojemském parku. Dělníci už pracují v příkopě, úředníci a památkáři ještě dojednávají, jak zastřešit hradební věž.

„V hradebním příkopu v posledních týdnech dělníci likvidovali náletové dřeviny, demolovali podzemní prostory již odstraněné stolárny a pracovali na hrubých terénních úpravách,“ sdělila mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Obnova nyní pokračuje opravami hradeb a hloubením části příkopu mezi dvěma pásy hradeb. „Zbytek zatím zůstává jako přístupová cesta pro stavební techniku, zejména jeřáby,“ dodala mluvčí.

Práce na obnově hradeb a vytvoření nové oddechové zóny vedle parku komplikoval spor mezi městem a památkáři o podobě hradební věže.
„Chceme na dochovanou věž postavit vnější dřevěné schodiště a pak ochozové patro a střechu. Věž bychom tak jednak ochránili před vlivy počasí, jednak zpřístupnili,“ shrnul již dříve původní představu města radní Jiří Kacetl. Právě historizující střecha se památkářům nezamlouvala.

„Snahu města zkultivovat tento úsek hradeb, odstranění parazitních dostaveb i samotnou myšlenku zpřístupnění vítáme. Hledáme jen shodu nad konkrétní podobou zastřešení věže,“ uvedl náměstek ředitele brněnského pracoviště Národního památkového ústavu Zdeněk Vácha.

Předchozí návrh projektantů památkáři odmítli. „Je dobře, že na věcech, které jsme označili z památkového hlediska za nepřijatelné, se dál pracuje. Výsledkem by neměly být produkty romantických představ, jak mohla věž kdysi vypadat, ale spíše technické řešení adekvátní funkce věže, která bude vlastně rozhlednou,“ dodal náměstek s tím, že památkáři čekají na nové návrhy sporného zastřešení.

Ostatní části stavby už má město odsouhlasené. „Vnitřní části věže, schodiště i ochoz jsou s památkáři dojednány, čekáme ještě na rozhodnutí ohledně vzhledu věže,“ potvrdila Šipošová.

Obnova areálu u hradeb začala před téměř dvěma lety demolicí zchátralé a podle zástupců města i památkářů naprosto nevhodné někdejší stolárny.

„Poté jsme museli vyřídit směnu několika pozemků a další náležitosti,“ dodala mluvčí.

Po dokončení nynějších prací vznikne v sousedství dolního parku oddechová zóna s obnoveným hradebním příkopem, přístupným parkánem a věží.

„Současně vzniknou také průchody, které nově upravené prostranství spojí s ulicemi Dolní Česká a Kollárova,“ přiblížila mluvčí. Dělnicí a řemeslníci by podle jejího odhadu měli všechny práce skončit do závěru letošního léta.