„Doposud se uskutečnilo pouze jedno projednávání. Vyplynulo z něj, že ve znojemské nemocnici zůstanou všechna odborná oddělení, rušit se žádné určitě nebude. Na počtu akutních lůžek jsme se zatím neshodli," přiblížil ředitel znojemské nemocnice Miroslav Kavka.

Informaci o zachování všech oddělení potvrdil také jihomoravský radní Oldřich Ryšavý. „Struktura Nemocnice Znojmo zůstane nezměněná, takže lékaři budou poskytovat zdravotní péči ve stejném rozsahu, jako doposud," ubezpečil Ryšavý.

Omezení akutních lůžek patří mezi podmínky, které si pojišťovny stanovily pro uzavření smluv na příští rok. Cílem změn by měla být restrukturalizace lůžkového fondu a zajištění vyšší kvality poskytované péče.

Podle ředitele Kavky je však počet akutních lůžek ve znojemské nemocnici už nyní pod stanoveným limitem. „Úzus je takový, že na tisíc obyvatel by nemocnice měla mít k dispozici čtyři až pět lůžek. V naší nemocnici to tedy vychází na pět set čtyřicet lůžek, už nyní jich ale máme jen necelých pět set," upozornil Kavka.

Představitelé Všeobecné zdravotní pojišťovny dosavadní jednání odmítli komentovat. „Dokud se s nemocnicemi nedomluvíme, nebudeme se k jednání vyjadřovat," řekla ředitelka odboru komunikace pojišťovny Anna Veverková. Podobný postoj zastává také Svaz zdravotních pojišťoven. „O jednáních s konkrétními nemocnicemi rozhodně nemůžeme poskytovat žádné bližší informace," uvedla tajemnice svazu Vladimíra Těšitelová.

Vedení nemocnice tak pravděpodobně čeká další jednání. Na plánovanou rekonstrukci a přesun znojemské nemocnice ze starého areálu do nové budovy by však možné změny neměly mít žádný vliv. „Jde o dvě spolu naprosto nesouvisející věci," vysvětlil Kavka.

Další jednání čeká kromě znojemské nemocnice také většinu zdravotních zařízení v republice, se kterými se pojišťovny dosud nedohodly. Novou smlouvu získalo zatím jen dvaapadesát tuzemských nemocnic. Z Jihomoravského kraje to jsou Nemocnice Milosrdných bratří, SurGal Clinic či Úrazová nemocnice v Brně.

PETRA SVITAVSKÁ