Přípravy na Znojemské historické vinobraní, které začne za týden, vrcholí. V ulicích vyrostly první slavnostní brány, poutací plakáty visí na každém rohu a organizátoři už mají přichystané všechny kostýmy. „Tyto zelené šaty bude mít jedna z dvorních dam, červené oblečky patří bubeníkům," vysvětluje ředitel Znojemské Besedy Dušan Varga, když vytahuje další a další kostýmy z přeplněného věšáku. Ozve se drobné cinknutí. „Vida, málem bych zapomněl na šaška," vytáhne z krabice čepici s rolničkami. „Tento kostým je úplně nový, uvidíme, jak dopadne jeho první ročník," zvažuje Varga.

Také jeho čeká letos premiéra. Znojemská Beseda totiž poprvé sama organizuje kulturní program tradičních slavností. „Už teď je jasné, že tento ročník bude něčím zvláštní. Točí se totiž v magickém kruhu dvojek," usmívá se Varga.

Jaké jsou letos novinky ve vinobraní ve Znojmě?

Novinek bude hned několik. První z nich je zábavný program pro děti s názvem Mistr cechů. Zábava je čeká v hradebním příkopu. Mohou se stát odborníkem v cechu pokrývačů, lovců, malířů, šermířů a mastičkářů. Změny čekají také tradiční historické ležení na Mikulášském náměstí. Šermířská skupina Memento Mori tam bude ukazovat, jak se žilo v době Jana Lucemburského. Další novinkou bude stanové městečko, které vyroste na travnaté ploše u znojemské vodárny. Návštěvníci tam mohou za poplatek přespat ve vlastním stanu.

Jak jste spokojení s dosavadními ročníky? Čekáte letos víc návštěvníků?

Loňská návštěvnost byla asi sedmasedmdesát tisíc lidí. Není to ale přesné číslo, protože člověka s dvoudenní vstupenkou počítáme jako dva návštěvníky. Na vinobraní jsme vydělali přes milion korun. To pro nás bylo příznivé, s programem už jsme ale tak spokojení nebyli. Někteří návštěvníci měli výhrady k historickému průvodu, který byl trochu nezvyklý. Nedostatky chceme letos napravit. Bude víc koní a víc ohně.

Jaké je zaměření programu?

Na své si přijdou příznivci dechovky, country, bluegrassu, popu, jazzu i historické hudby. Letos chceme dát více prostoru místním lidem. Páteční průvod proto doprovodí znojemská skupina Lucrezia Borgia, v sobotu vystoupí kapela X-core.

Co bude tentokrát kromě burčáku a vína největším lákadlem?

Hlavně historický program. Letos jsme pozvali špičkové soubory, například již zmiňované šermíře z Memento Mori. V sobotu návštěvníky čeká velkolepý historický souboj, který připraví skupina Merlet. Všichni účinkující navíc musí po dobu vinobraní chodit v kostýmu, což dotváří atmosféru akce.

Vyhovuje vám, že letos už se koná Pálavské vinobraní v jiném termínu?

Z pohledu prodeje stánkových prostor je to pro obě města výhodné. Stánkaři chtějí stihnout obě akce, takže už nyní máme všechny plochy vyprodané. Nevíme však, co to udělá s návštěvností. Největší vliv má ale stejně počasí.

Kolik bude stánků s burčákem? Máte přehled, kolik hektolitrů pro letošek prodejci nachystali?

Stánků má být přesně dva tisíce dvě stě dvacet dva. Letošní vinobraní se ponese ve znamení číslice dva. Čeká nás dvaadvacátý ročník akce po jejím obnovení v roce 1990, zároveň máme rok 2012. Množství přichystaného burčáku nevím. Prodejci to nechtějí zveřejňovat.

Můžete se zaručit za kvalitu burčáku?

Jako každý rok se bude i letos konat soutěž o nejlepší mázhaus. Po městě proto bude chodit komise složená z vinařů. Čeká je příjemná práce, budou totiž burčáky ochutnávat a posuzovat. Podvodníci by se měli mít na pozoru, skupina konšelů totiž nepoctivé vinaře trestá vykoupáním v kašně.

Řešíte s prodejci cenu burčáku? Za kolik se bude prodávat?

Do cen nikomu nezasahujeme. Pravděpodobně si však lidé budou muset za dobré pití připlatit, a to třeba i o třetinu běžné ceny. Například jedna firma prodává na vinobraní burčák za šedesát korun za litr, zatímco běžně stojí o patnáct korun méně.

Máte přehled, kolik se ho průměrně vypije a na čem to záleží?

Přesná čísla bohužel nevím. Ale například Znovín Znojmo loni prodal dvacet tisíc litrů. Lechovice, Lahofer a další firmy to budou mít asi podobně. Když nad tím tak přemýšlím, klidně to může být dvě stě dvaadvacet tisíc litrů. Spotřeba ale samozřejmě záleží na návštěvnosti a návštěvnost zase na počasí.

Jaké bude letos vstupné oproti minulým ročníkům?

Rozhodli jsme se vyjít lidem vstříc a zachovat stejné ceny jako loni. Takže jsme v podstatě zlevnili, protože vzrostla daň z přidané hodnoty. Vstupné tedy bude dvě stě osmdesát korun za dvoudenní permanentku, pro studenty a důchodce o šedesát korun méně. Páteční lístek bude stát sto osmdesát korun, sobotní dvě stovky. Kdo bude chtít přijít pouze na rytířský turnaj, může si zakoupit vstupenku za padesát korun.

Jaké jsou náklady na akci a kde sháníte peníze?

Rozpočet vinobraní je sedm milionů dvě stě tisíc korun. Náklady platíme z podpory Vinařského fondu a Jihomoravského kraje, přispívají nám sponzoři. Důležitý je i příjem ze vstupného.

Byly někdy s organizací vinobraní potíže?

Byly, dokonce se od roku 1974 do devadesátých let vůbec nekonalo. Prý skončilo kvůli nátlaku komunistické strany. Od roku 1990 se akce obnovila, organizátoři však museli řešit řadu problémů s vypisováním zakázek. Znojemská Beseda dokonce dostala dvakrát pokutu od antimonopolního úřadu. Dohromady jsme museli zaplatit dvě stě padesát tisíc korun. Loni byly zase problémy s průvodem, který přichystala pražská agentura. Tento rok jsme proto celou akci rozdělili na technickou, propagační a programovou část. Na první dvě jsme vypsali soutěž, program si však letos děláme sami.

Jak dlouho se připravuje vinobraní a co je nejnáročnější?

Další ročník řešíme prakticky okamžitě po skončení toho minulého. Nejnáročnější je pro nás přichystat kvalitní program. I když hudebníky domlouváme dlouho předem, spousta z nich už něco má nebo po festivalové sezoně nechtějí vystupovat. Přesto se nám ale i letos podařilo sehnat kvalitní umělce.

V čem očekáváte největší problémy?

Vinobraní je akce spojená především s alkoholem. Podnapilí lidé mohou dělat potíže. Největším problémem však bývají potyčky u vstupních bran. Lidé s trvalým bydlištěm v centru mají totiž vstup zdarma, netýká se to však těch, kteří bydlí v ulici Obroková 1/12. Bohužel každý rok si lidé špatně přečtou instrukce a pak se dohadují.

Posílíte služby strážníků, spolupracujete s policií?

Na akci bude dohlížet asi sedmdesát našich lidí. Kromě toho spolupracujeme také s městskou, dopravní i pořádkovou policií. Kvůli kapsářům budou chodit i policisté v civilu. V pohotovosti budou samozřejmě také zdravotníci.

Jsou vůbec místní lidé s akcí spokojení? Navštěvují vinobraní, nebo se raději snaží zmizet z města?

To je těžké posoudit. Obyvatele centra samozřejmě omezujeme, na druhou stranu mají dvoudenní slavnosti zdarma. Mnoho lidí určitě utíká třeba na chalupu. Jiní sem naopak zvou své známé a chtějí se vinobraním pochlubit.

Bude někde ve městě místo, kde si mohou řidiči zkusit takzvaně dýchnout?

Z naší strany bohužel ne. Nemáme potřebné přístroje a dopravní policisté musí o každém dýchnutí sepsat protokol. Podle mých informací nabízí tuto možnost vinaři ze znojemského Znovínu. Pro nás je to ale dobrý tip, co zlepšit v příštím roce.

Připomeňte, jak se měnili organizátoři v posledních letech a proč?

V roce 1990 na vinobraní pracoval Vladislav Rakušan. O šest let později už záštitu převzalo město, které zadávalo organizaci agenturám. Následovala řada problémů s vypisováním zakázek. Po těchto peripetiích převzala loni organizaci programu Znojemská Beseda.

PETRA SVITAVSKÁ