Organizátoři již v pátek na hrozbu vydatnějších přeháněk zareagovali. „Při Vinobraní nabízíme návštěvníkům pláštěnky. K dostání jsou na všech vstupních branách a v Turistickém informačním centru na Obrokové ulici," informoval Jaroslav Chaloupecký z pořadatelské Znojemské Besedy. Cena za pláštěnku je deset korun.

Sobota 13. 9. 2014 – z programu
MASARYKOVO NÁMĚSTÍ
(moderuje Saša Rašilov)
10.00 Michal Nesvadba z Kouzelné školky
11.00 Zpíváme a tančíme s Míšou Růžičkovou
12.30 MediCimbal
14.30 Příchod krále Jana Lucemburského s průvodem
16.00 Banjo Band Ivana Mládka
17.30 Anna K.
19.30 Monkey Business
21.00 Olympic
22.00 Ohňostroj – Theatrum Pyroboli

HORNÍ NÁMĚSTÍ
(moderuje Alena Kusáková)
11.30 Pepa Barnet & Sešup – newgrass
13.00 Amatéři z Dobšic – dechová hudba
14.30 Cimbálová muzika Pavla Růžičky
16.00 Codex – hudební skupina
17.30 Cimbálová muzika Antonína Stehlíka
19.00 Freeband – hudební skupina
20.30 Kristovy léta – rock and heavy revival

Zdroj: Znojemská Beseda

I přes nepřízeň počasí vyrazili za největší oslavou vína v zemi tisíce lidí. „Počasí je nepříjemné, ale na Vinobraní jezdíme každý rok a většinou jej prosedíme v mázhausu, takže déšť moc neřešíme," řekl Martin Urbanovský.

Na pořádek v ulicích dohlíží od pátku desítky policistů. Do akce jsou nasazeni dopravní policisté, pořádková policie, psovodi, jízdní oddíl na koních, kriminalisté a strážníci. Kromě uniformovaných policistů dohlíží na dění v ulicích i strážci zákona v civilu. „Naším úkolem je v co největší míře omezit pouliční kriminalitu a zabránit řízení vozidel pod vlivem alkoholu," řekla znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová a varovala návštěvníky Znojma hlavně před kapsáři. Policisté nemuseli do pátečního večera nijak výrazněji zasahovat. „Na tísňové lince operační důstojník nepřijal žádné oznámení, které by souviselo s Vinobraním," nastínila Drahokoupilová.

Velké výjezdy neměli ani zdravotníci. „Do pátečního večera nedošlo k žádné mimořádné události," komentoval šéf znojemské záchranné služby Arnošt Růžička.

V sobotu pokračuje Vinobraní druhým dnem. Předpovědi meteorologů však zůstávají stále neradostné. „Bude převážně zataženo, zpočátku ojediněle, přes dopoledne postupně na většině území déšť nebo přeháňky, místy bouřky a lokálně i vydatnější srážky," nastínila v předpovědi na webu Českého hydrometeorolo­gického ústavu brněnská meteoroložka Jitka Kučerová.

V sobotu bude v centru Znojma opět rušno. Lidé se mohou těšit na bohatý program na hlavním pódiu, které je tradičně umístěno na Masarykově náměstí. Tam vystoupí i hlavní lákadla hudebního programu, v sobotu to budou postupně Ivan Mládek, Anna K., Monkey Business a skupina Olympic.

Různá vystoupení se odehrají ale i na Horním náměstí, v místě zvaném Na Káře, na Václavském i Mikulášském náměstí a také na Slepičím trhu, v Horním parku a v Hradebním příkopu u Střelniční věže.

Milovníci kvalitního vína zase můžou vyrazit na znojemský hrad. V místě u rotundy se totiž uskuteční ochutnávky vín s „puncem kvality" VOC Znojmo.
Podobně jako v pátek projde i v sobotu Znojmem historický průvod. Ve dvě hodiny odpoledne vyjde z Pražské a jeho účastníci zamíří na Masarykovo náměstí. Hlavní role krále Jana Lucemburského se letos opět ujal znojemský rodák a úspěšný herec Miroslav Hrabě. „Oproti loňsku už nemusím spěchat v sobotu večer zpět do Prahy za prací," svěřil se. Po jeho boku se v roli královny Elišky Přemyslovny opět představuje Šárka Drozdová.