Vše připraveno, hlásí organizátoři jednotlivých částí Znojemského historického vinobraní. Největší městská akce roku se v devatenáctém roce své obnovené existence převlékla do důkladně obnoveného kabátu. Pořadatelé doufají, že novinkami protkaný tradiční program a velká jména českého showbussinesu přilákají víc diváků než v minulých letech. V předprodeji lidé koupili o čtvrtinu víc lístků než loni.

„Přípravy finišují, program máme připravený, neočekávám změny. Představíme letos různé novinky, jak v průvodu, tak na hlavní tribuně. Průvod bude živější, pestřejší, program po oba dny poběží bez přestávek a hluchých míst,“ uvedl Oto Mašek, šéf Znojemské Besedy, která koordinuje přípravy vinobraní. Naznačil také, že noční program letos ozvláštní jedinečná laserová show a mimořádně velký ohňostroj.

Dva velmi rušné dny čekají tým agentury Bravissimo, která má na starosti program na hlavním pódiu na Masarykově náměstí.
„Vystoupí celkem přes dvě stě čtyřicet interpretů. Všechny hlavní hvězdy hrají živě, a přitom musíme pracovat tak, aby program pokračoval plynule,“ uvedl šéf agentury Lubomír Vitanovský. Pro jeho lidi to například znamená, že na stavění a přípravu aparatur pro muzikanty budou mít místo obvyklých několika hodin nějakých patnáct minut.

Lákavý program

S finišujícími přípravami je spokojen i znojemský starosta Petr Neveda.
„Vše běží bez vážných komplikací, nadějně vypadá i počasí. Věřím, že bohatý program osloví a přiláká víc návštěvníků než v minulosti,“ řekl Nezveda. V programu si podle jeho slov každý může najít své. Řadu lidí jistě přilákají koncerty zpěváků a kapel z první ligy, přitažlivý je jistě vylepšený historický průvod, i pozměněné rytířské turnaje,“ dodal starosta.

Lidé už koupili lístky za dva miliony

Na letošní Znojemské historické vinobraní budou dohlížet stovky policistů, strážníci, ale i hygienici.
„Pro zajištění veřejného pořádku, maximální eliminaci pouliční kriminality, zabránění řízení vozidel pod vlivem alkoholu a pro plnění dalších úkolů vyhlásil policejní ředitel bezpečnostní akci, na níž se během vinobraní bude podílet na dvě stě čtyřicet lidí,“ sdělila policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.
Znojemské policisty posílí jízdní skupina z Brna, v ulicích bude i na třicet městských strážníků.

Oko hygieniků

Na stánky s občerstvením se chystají dohlédnout hygienici.
„V naší pravomoci je stravování, stánky s občerstvením. I letos se chystáme na kontroly. Podle zkušeností z posledních dvou let ale prodejci předpisy dodržují, našli jsme jen menší pochybení, které stánkaři po našem upozornění hned napravili,“ uvedla Jana Tvrdíková ze znojemského pracoviště krajské hygienické stanice.

Pořadatelé vinobraní doufají, že letos přivítají ještě více návštěvníků než v minulých letech. Současně se Znojmem ovšem slaví letos své vinobraní i Mikulov.

„My jsme se oprávněně řídili zvyklostí, podle níž je vinobraní kolem poloviny září, navíc je naše akce podstatně větší než mikulovská,“ uvedl starosta Znojma Petr Nezveda. Současně odmítl, že by Mikulovští o případné změně se Znojmem jednali. „Ze židle mě ovšem zvedly náznaky, že Znojmo stojí za falešnou reportáží o mikulovském vinobraní v rádiu. Na to jsem reagoval ostrým dopisem místostarostce města,“ dodal starosta.

První předběžná čísla dávají pořadatelům naději, že návštěva může být zajímavá. Znojemskou slavnost burčáku a vína letos propagoval speciální web vinobrani.cz. „Od poloviny srpna, kdy jsme stránky spustili, je navštívilo gigantických sto šedesát tisíc návštěvníků. Stránky bychom chtěli zachovat i po samotném vinobraní, připravíme třeba fotografickou retrospektivu a samozřejmě už budeme upozorňovat na vinobraní v příštím roce,“ uvedl Petr Kofroň, šéf agentury, která se podílí na pořádání vinobraní

Signály návštěvnosti

Větší zájem než loni zaznamenala Znojemská Beseda i o předprodej vstupenek. „Proti loňsku jsme utržili o čtvrtinu více, lidé už koupili vstupenky za dva miliony korun,“ potvrdil ředitel Mašek.