Krize s nedostatkem lékařů se v obcích prohlubuje už několik let. Většina z nich přesluhuje v důchodu a noví doktoři se na vesnice nehrnou. „Je to velký problém. Dlouhodobě se nám nedaří lékaře sehnat. Není tu žádný. Máme opravenou ordinaci, kam sice dojíždí jedna praktická lékařka dvakrát týdně na dvě hodiny. To je ale málo. Dětská lékařka odešla do důchodu a náhradu se nám nedaří zajistit. Chybí zubař a to i v blízkosti Hevlína. Lidé musí dojíždět do Znojma nebo Hrušovan,“ přiblížil starosta obce se zhruba čtrnácti sty obyvateli Antonín Pichanič.

I v Hrušovanech nad Jevišovkou se schyluje k problému. „Jedna zubní lékařka odchází na mateřskou dovolenou, druhá přesluhuje v důchodu. Její mladší kolegyně odešla za prací do Rakouska. Další lékaři spějí do důchodového věku,“ nastínil starosta města s necelými třemi a půl tisíci obyvateli Miroslav Miloš.

Ilustrační fotografie.
Důchodce ze Znojemska naletěl podvodníkovi. Přišel o peníze a data

Jen několik hodin týdně ošetřuje praktický lékař pacienty i v Strachoticích. „Když mají lidé akutní problém, musí dojíždět do Jaroslavic nebo Vrbovce. Mladí lékaři zůstávají raději ve velkých nemocnicích nebo jdou vydělávat do zahraničí. Založit vlastní ordinaci je pro ně finančně náročné,“ domnívá se starosta Luděk Müller.

Situace je zoufalá i na Blanensku. „Dva ze tří praktických lékařů přesluhují v důchodu, zůstali nám tu ještě z doby Adamovských strojíren. Jakmile, ale skončí, náhradu za ně nemáme, ač se snažíme hledat,“ uvedl starosta Adamova, s necelými pěti tisíci obyvateli, Roman Pilát.

Podle něj je nedostatek lékařů problém především státu. „Zápasíme s tím všichni, situace je zoufalá. Stát, potažmo ministerstvo zdravotnictví, přesouvá problém na obce. Těm ale nepřísluší zajišťovat vzdělání lékařů a zdravotnictví. A povinné přidělení lékařů do obcí, třeba nad dva tisíce obyvatel, současný systém neumožňuje,“ poukázal Pilát.

Budova krytého bazénu je navržena jako doplněk areálu Městské plovárny ve Znojmě-Louce. Vizualizace.
Obří úvěr na bazén v Louce. Půjčení 297 milionů provázely emoce

Na nedostatek všeobecných praktických lékařů upozornil nedávno senátory i šéf Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví Roman Škulec. „Praktičtí lékaři jsou základem zdravotnického systému v republice. Bohužel, jejich nedostatek je dlouhodobý problém a projevuje se zejména na venkově a v pohraničí. Do budoucna je nutné všemi dostupnými prostředky systematicky pracovat na zlepšení situace,“ upozornil při návštěvě Senátu.

Nadějí jsou podle něj absolventi lékařských fakult. Jejich motivaci rozhodnout se pro tento obor medicíny může zvýšit široká a kompletní nabídka celoživotního vzdělávání,“ poukázal na roli státu.

Ilustrační fotografie.
Nové farmy na hranicích Znojemska a Třebíčska budí obavy, zní i výhrůžky

Krajský radní pro zdravotnictví Jiří Kasala se odkázal na zdravotní pojišťovny, jež mají dle zákona lékařskou péči zajišťovat. „Spolupracujeme ale se všemi pojišťovnami na výběrových řízeních. Své kompetence však můžeme uplatnit především v personálním zabezpečení příspěvkových organizacích Jihomoravského kraje,“ vyjádřil se.

Aktivnější jsou v sousedním jihočeském kraji. V říjnu tam budou krajští radní schvalovat dotace pro lékaře. Do pohraničí je chtějí nalákat startující částkou ve výši 600 tisíc korun.

Nedostatkem lékařů se tři roky zabývá pracovní skupina na ministerstvu zdravotnictví. „S ohledem na významné demografické stárnutí populace lékařů jsme společně s resortem školství připravili jedenáctiletý akční plán na navýšení počtu mediků a učitelů na lékařských fakultách. Jedná se o významný systémový krok. V letech 2019–2029 tak budou české lékařské fakulty podpořeny částkou téměř sedm miliard korun, což jim umožní zvýšit kapacity o patnáct procent a zároveň zvýšit platy učitelům,“ uvedla mluvčí ministerstva Martina Čovbanová.