Méně včelařů, včelstev i medu. Tisíce včelstev zničila varroáza, někteří včelaři kvůli tomu už nechají úly prázdné. Medu je letos jen polovina proti běžným rokům. Poptávka přitom rok od roku stoupá.

„Přes zimu jsme zaznamenali velké úhyny, proto jsme letos do jara šli s menším počtem včelstev. Někteří včelaři už ani nenašli chuť a sílu pokračovat a včelstva neobnovili. I proto bude letos medu méně,“ hodnotil rok předseda okresní organizace včelařů František Texl.

Lidé přitom začínají mít podle jeho slov med v čím dál větší oblibě.

„Právě před vánoci a potom před velikonoci bývá poptávka větší, ovšem letos budou mít někteří včelaři brzy vyprodáno. Buď si navzájem pomohou, nebo zákazníci mohou najít jiného prodejce,“ dodal Texl.

Jednateli okresní včelařské organizace Jaroslavu Pourovi se právě v těchto dnech schází na stole výkazy, které nasvědčují, že letošní statistika nebude příliš optimistická.

„Jen ve znojemské místní organizaci, která zahrnuje město a dvacet okolních obcí, jsme přišli o osm set včelstev a produkce medu je poloviční proti průměrnému roku,“ uvedl jednatel. Z předběžných statistik také plyne, že proti loňsku ubyla na okrese téměř desetina včelařů, nyní jich svaz eviduje kolem osmi set. „Počet včelstev poklesl o víc než pět tisíc a produkce medu o čtyřicet procent,“ doplnil Pour.

Poprvé za pět let letos nezbudou žádné zásoby medu Bronislavu Grunovi, včelaři z Petrovic na Krumlovsku.

I on se letos musel vypořádat s úhynem včelstev. „Nebude to velký problém, úhyn činil deset procent, to snadno nahradím,“ podotkl včelař.

„Letošní rok je druhý slabší v pořadí. Medu je méně, ale zase se lépe prodává. Roste jak poptávka, tak cena. Příčin menší úrody je víc, příroda prostě taková je,“ uvedl Gruna.

Některé druhy medu již vyprodal a do jara nejspíš prodá všechny zásoby.

„Poptávka stoupá zákonitě, když klesne úroda. Navíc jsou letos už téměř dvojnásobné ceny ve výkupu, proto někteří včelaři prodají med právě přímo do výkupu. Máme už i zkušenost, že někteří zákazníci přijdou právě tehdy, když u jiných včelařů nepochodí,“ dodal Gruna.

Trend stoupajícího zájmu o med přímo od včelaře je podle předsedy Texla dlouhodobý. „U včelaře lidé vědí, co kupují. Zato u toho, co najdou vedle marmelád ve velkém obchodě, si mnoha věcmi nemohou být jisti,“ poznamenal Texl.

„Na etiketě bývá milimetrovým písmem napsáno, že je to směs medů ze zemí Evropské unie a mimo ni. V tom případě nevíme, zda nejde o med z druhého konce světa a netušíme, čím tam případně včely krmí a léčí. Vyskytují se i umné falsifikáty medu založené na sirupu z kukuřičného cukru,“ připomněl Texl.