Kdysi známá restaurace U tří jasanů na konci Nového Šaldorfu-Sedlešovic, která několik let fungovala jako noční klub, se změnila zpět v klasickou hospodu.

„Pracoval jsem nějaký čas mimo republiku a na klub jsem neměl čas. Takže jsem z něj udělal motorkářskou hospodu, kterou v sezoně určitě využijí také cykloturisté,“ naznačil změnu v typu podnikání majitel podniku Petr Poláček.

Podnikatel zároveň potvrdil úbytek lidí, kteří na Znojemsko jezdí za sexuální turistikou. „Není to nic nového, menší zájem ze strany rakouských klientů jsme zaznamenali už dříve,“ doplnil Poláček.

Menší počet především menších nočních klubů potvrdila také vedoucí znojemského projektu Magdala Jana Kopečková.
„Je to rozhodně znát. Mizí menší kluby na jihu Znojma či v příhraničních obcích. Nedávno skončil další ve Vrbovci,“ potvrdila Kopečková.

Lidé z Magdaly se věnují především terénní službě. „Jezdíme za ženami do klubů a děláme jim například testy na HIV. Takže máme dobrý přehled o klubech,“ doplnila Kopečková.

Spokojený s faktem, že na katastru Nového Šaldorfu dnes není jediný noční klub, je starosta obce Dalibor Dočekal. „Samozřejmě, že jsme rádi. Teď je tam klasická hospoda. Do prostředí, kam jezdí lidé za vínem, se podnik typu nočního klubu příliš nehodí,“ řekl Doležal.

Příhraniční obce

Postupný útlum podniků s červenými lucernami vnímá také starosta Hevlína Drahomír Nosek.
„Dnes už u nás fungují jen dva takové podniky a i ty, myslím, pomalu skomírají,“ přiblížil Nosek.

Ve Vrbovci pokles počtu klubů zaznamenali také. V obci je ale toto téma poměrně tabu. „Funguje u nás několik nočních podniků. Je to téma, o kterém nechce v obci nikdo příliš slyšet. Ale žádné problémy s nočními podniky nemáme,“ řekla již dříve starostka obce Marie Polachová.

Nepřehlédnutelné podniky se zaměřením na sexuální turistiku jsou také v nedalekých Chvalovicích.
„Aktuálně je u nás celkem pět nočních klubů. Tento počet je již dlouhodobě stabilní, klubů ani nepřibývá ani neubývá. Nemáme s nimi žádné problémy,“ nastínil chvalovický starosta Zdeněk Karpinski.

Některé noční kluby v regionu byly v minulosti v přísném hledáčku policie. Například v podniku u výpadovky na Vídeň zasahovali policejní zakuklenci v posledních letech hned dvakrát. Poprvé kvůli vyšetřování vraždy Ukrajince, vloni pak ve spojitosti s výrobou a distribucí drog. Provozovatel nočního klubu, Bajram Pireci, který je nyní ve vazbě a hrozí mu až dvanáct let za mřížemi, byl podle policie hlavním organizátorem zločinecké skupiny.

Policie: zatím klid

Nyní je v okolí klubů relativní klid. „Policie nezaznamenala v jižní části Znojma problémy, spojené s provozem nočních klubů. O pocitu bezpečí obyvatel z okolí klubů svědčí i nedávný průzkum studentů Soukromé vysoké školy ekonomické. Lidé v něm vesměs uváděli, že se cítí bezpečně,“ doplnila policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.