„Jde o očekávaný jev, který souvisí především se sezónními vlivy. Ty postihují především jižní okresy Jihomoravského kraje, kterými jsou Břeclav, Hodonín a Znojmo,“ uvedl Jan Marek z Úřadu práce Brno-město.

Tento měsíc úřad zaznamenal velký nárůst osob samostatně výdělečně činných. „Na Znojemsku jsme evidovali sto třiašedesát živnostníků, což je poměrně vysoký počet. Svoji živnost ukončili sezónní pracovníci, natěrači a podobně. Nezaznamenali jsme žádné masivní propouštění z jednoho podniku. Spíše se jedná o jednotlivce z mnoha firem,“ shrnul ředitel znojemského Úřadu práce Emil Čopf.

Situace je obdobná v celém kraji. „Počet nezaměstnaných v České republice opět překročil hranici půl milionu osob, v kraji narostl počet evidovaných uchazečů o zaměstnání o téměř dva tisíce lidí. Kategorií, která zaznamenala největší příliv do evidence úřadů práce, jsou právě osoby samostatně výdělečně činné,“ shrnul Marek.

Míra nezaměstnanosti na Znojemsku je 12,2 procenta. Na jedno volné pracovní místo čeká u znojemského úřadu práce sedmadvacet nezaměstnaných.