Tragické události, které se stávaly kvůli starým těžkým brankám, jenž zranily a také zabily děti, přiměly sportovní oddíly k pořizování lehkých bezpečných branek. Poslední tragický případ se odehrál vloni v říjnu v Lubenci na Lounsku.

Sportovním klubům s nákupem branek pomáhá krajský úřad. „Když došlo ke smrtelným úrazům, tak krajské úřady uvolnily peníze na vybavení oddílu těmito bezpečnými brankami. Jihomoravský kraj dává ročně čtyři až pět milionů na tuto akci,“ uvedl předseda znojemského okresního fotbalového svazu Zdeněk Leitner.

Za uplynulé dva roky pomohl kraj šesti fotbalovým oddílům na Znojemsku. „V roce 2010 dostaly branky Hrušovany nad Jevišovkou, Miroslav a Přímětice a v roce 2011 IE Znojmo, 1. SC Znojmo a Šatov. Dál by mělo přijít na řadu dalších sedm nebo osm mládežnických oddílů. Záleží na tom, jestli kraj uvolní peníze,“ informoval fotbalový předseda.

Krajský projekt bezpečných branek se začal uskutečňovat v roce 2010 a je rozdělený do čtyř let. „Peníze na nákup bezpečných branek jsou určeny pro kluby, které mají mládežnické týmy. Jedná se o fotbalové přípravky. Bohužel mají smůlu ti, kteří v roce 2009 přípravku neměli. To je příklad třeba Suchohrdel, kde založili přípravku vloni. Tím pádem nejsou zařazeni v plánu,“ sdělil Leitner.

V Suchohrdlech na krajskou pomoc nespoléhali. Branky koupili z obecní kasy. „Dostali jsme dotaci na zatravnění hřiště, ale branky už musela obec koupit sama. Přípravku jsme dřív neměli, protože byl u nás velice špatný terén a děti raději chodily tam, kde byly lepší podmínky. Teď už máme v přípravce dvacet dětí. Od nové sezony by také měli začít fungovat žáci a dorost,“ přiblížil tajemník suchohrdelského oddílu Pavel Štancl.

Suchohrdelští mají nyní k dispozici jednu sadu branek pro fotbalové přípravky. „Na tréninky je to dostačující, ale kdybychom chtěli udělat turnaj, tak by se branky ještě hodily. Časem bychom je chtěli pořídit,“ vysvětlil Štancl.

Okresní fotbalový svaz má myšlenku, že by si dvě branky sám pořídil. „Nemáme peníze na nákup branek pro oddíly. Mohli bychom ale koupit jednu sadu branek. Když děláme turnaje v hale, tak se tam s normálními brankami nevejdeme. Hodily by se nám tak lehké a rozkládací,“ zamyslel se Leitner.

Městem bezpečných branek by se dala nazvat Miroslav. Její zastupitelstvo nyní schválilo přijetí daru od energetické společnosti, která pořídila branky ve výši téměř padesáti tisíc korun. „Dáme je na hřiště u základní školy. Jsou to branky, které se dají nastavit na požadovaný druh sportu. Na fotbalovém a víceúčelovém hřišti už bezpečné branky máme. Takže teď už je budeme mít všude,“ konstatoval místostarosta Miroslavi Roman Volf.

Energetická společnost věnovala bezpečné branky více sportovním klubům. „Bohužel s námi v tomto nespolupracují. Může se tak stát, že někdo dostane dvoje branky a někdo nic,“ poznamenal Leitner.

Bezpečné branky jsou lehké konstrukce, ale velice stabilní, což umožňuje zátěž v dolní části branky. Vyrobené jsou z naplétaných kompozitních materiálů, které zajišťují odolnost vůči zlomu. „Mají velice dobrý vratný efekt. Když se převáží asi půl metru nad zem, tak se dokáží samy vrátit. Děti tu branku nepřeváží, ale i kdyby se jim to podařilo, tak by na ně nemohla spadnout, protože se sama vrátí na své místo,“ sdělil Štancl.

I přestože jsou branky takto jištěné, neměly by se děti v jejich blízkosti nechávat bez dozoru, aby nedošlo ke zranění. K těm na Znojemsku nedochází.
„Nevím u nás o žádném úrazu zaviněném fotbalovou brankou,“ zapátral v paměti předseda okresního fotbalového svazu.