Kypící žluči a proudem tekoucího adrenalinu zůstala volební kampaň do Sněmovny na Znojemsku ušetřena. Shodli se na tom regionální lídři nejdůležitějších politických stran. Výsledky očekávají s optimismem, nejblíže má do Sněmovny levice.

„V médiích byla trocha agresivity, ale lidé reagují velmi pozitivně, chtějí s politiky diskutovat, mít je blízko u sebe,“ pochvaloval si zkušenosti ze setkávání s voliči poslanec sociální demokracie Ladislav Skopal.

Už vzhledem k tradičně silné pozici levice jak na Znojemsku, tak v celém kraji, má poslanec velkou šanci, že ze čtvrtého místa kandidátky se do Sněmovny vrátí na další čtyři roky. „Rozhodnou samozřejmě voliči, do pořadí mohou promluvit preferenční hlasy,“ řekl poslanec.

Klidná kampaň překvapila čtyřku na kandidátce komunistů, starostu Miroslavi Augustina Formana. „Kampaň jsem, vedle účasti na mítincích po celém kraji, stavěl hlavně na osobním kontaktu s voliči. Vzhledem k tomu, jaký má KSČM obraz v médiích, mě až překvapilo, jak korektně a slušně s námi naprostá většina lidí mluvila,“ přiblížil Forman své zkušenosti.

Občanští demokraté poslali do volebního boje za Znojemsko Zdeňka Komůrku. „Hrubý styl celostátní kampaně mi příliš nesedí, proto jsem byl rád, že v regionu jsme zůstali u pozitivních akcí bez konfliktů. Jen se nám občas stalo, že plakáty, které jsme se snažili lepit na volná místa, nám konkurence přelepovala,“ podotkl Komůrka.

Kdyby modří obhájili výsledek z doby před čtyřmi lety, proměnil by své osmé místo v poslanecký mandát. „Zatím to tak dobře nevypadá, ale budeme na výsledku ještě týden pracovat,“ dodal Komůrka.

V udržení účasti ve Sněmovně věří pětka lidovecké kandidátky, Jiří Němec. „Na jižní Moravě je KDU silná, jsem přesvědčen, že zde získáme tři mandáty a ve Sněmovně budeme,“ zdůraznil.

Zemananovci mají včele kandidátky Znojemáka

Do volebních počtů letos výrazně promlouvají nové strany. Strana práv občanů – Zemanovci, postavila jako jediná do čela krajské kandidátky Znojmáka.

„Při kampani to byla výhoda. Lidé se totiž víc, než na nějaké koalice, ptali na regionální témata, třeba nezaměstnanost či dopravu,“ uvedl znojemský místostarosta Marian Keremidský. I on doufá ve volební úspěch. „Věřím, že můžeme dosáhnout až šesti procent hlasů, “ potvrdil lídr.

Ještě optimističtěji hovořili lídři dvou dalších stran. „Z kampaně mám dobrý pocit. Spokojený budu s dvojciferným výsledkem, který by nám přinesl tři mandáty,“ řekl Vlastimil Kocanda, okresní šéf TOP09.

Podobné cíle má lídr Věcí veřejných Radovan Vodička, rovněž devítka na kandidátce.

„Nepochybuji, že ve Sněmovně budeme. Výsledek odhaduji na dvanáct až třináct procent. Kontaktní kampaň jsem vedl po celém kraji, voličům jsem se představil a žádal o jejich preferenční hlas,“ nastínil svá očekávání Vodička.

Volby se uskuteční v pátek a sobotu v obvyklých místnostech a tradičním čase.

Více čtěte v pondělním Znojemském deníku Rovnost