V bytě první kategorie o výměře šedesát metrů čtverečních tak rodina zaplatí za rok o více než čtyři tisíce korun víc.

„Je to každoroční boj se zdražováním. Letos se navíc zdražovalo snad všechno. Kromě nájemného, u kterého za rok dáme skoro o pět tisíc korun víc, připlatíme i u doktora, za jídlo, elektřinu, plyn, vodu. Platím víc všude, kam se podívám. Pro rodinu se dvěma dětmi a jedním platem to začíná být kritické. Já jsem na mateřské, vydělává jen manžel. Budeme se muset pořádně rozmýšlet, co koupit a co si raději odepřít,“ posteskla si Marie Molíková.

„Rada města přistoupila pro rok 2008 k maximálnímu procentnímu přírůstku, který je stanovený ve sdělení Ministerstva pro místní rozvoj pro období letošního roku. Například u městských bytů dřívější první kategorie bylo vloni nájemné 20,22 korun za metr čtvereční, od ledna se zvýšilo na 25,98 korun za metr, tedy o osmadvacet a půl procenta. Cílová částka, k níž má u již pronajatých bytů město Znojmo při výběru nájemného ve svých bytech dojít, má v roce 2010 u standardních bytů činit sedmatřicet korun za metr čtvereční,“ uvedla již dříve mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Nájemníky znojemských městských bytů čeká v letošním roce kromě zvýšení nájmu možná ještě jedna rána. Zastupitelé totiž mají rozhodnout, zdali drtivou většinu městského bytového fondu neprodají. Radnice zvažuje tři varianty prodeje.

Nájemníci buď budou mít možnost koupit byt, ve kterém bydlí, nebo se domluví se svými sousedy a koupí celý dům. Ve hře je i třetí možnost, že celý nabízený bytový fond město prodá jednomu investorovi.

Podle loňského průzkumu veřejného mínění by potencionální kupec všech nabízených městských bytů měl především garantovat, že nevypoví nájemní smlouvy bez udání důvodu, zajistí předkupní právo stávajícím nájemníkům a nezvýší nájemné nad státem povolenou hranici.

Město nabízí k prodeji celkově asi tři tisíce bytů. Rozhodnutí bude na znojemském zastupitelstvu. Starosta Znojma Petr Nezveda už dříve řekl, že z prodeje bytů očekává zhruba půl miliardy korun.

Na nejvyšší možné zdražení podle vyhlášky přistoupila i radnice v Moravském Krumlově. „Navýšení oproti předchozímu roku činí maximálně povolených dvacet procent a tři desetiny,“ uvedl starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý.

Byty i stavby letos podraží
Letošní zvýšení sazby daně s přidanou hodnotou s sebou přineslo i zvýšení ceny stavebního materiálu a nemovitostí. Lidé, kteří začali vloni stavět, si letos musí na materiál připravit více peněz. „My jsme naštěstí nakoupili všechno drahé loni. Na stavbě už zbývá dokončit jen poslední dodělávky. To nám rozpočet příliš nezvýší,“ řekla Michaela Javůrková, která se svým manželem staví rodinný dům v obci Šatov na Znojemsku. Hůř jsou na tom manželé Rajnohovi. Loni se rozhodli koupit byt. Zaplatili zálohu. „Zbytek, který musíme doplatit letos, se zvedne o čtyři procenta. V našem případě to bude asi padesát tisíc navíc. Ty peníze sice máme, ale chtěli jsme za to koupit vybavení do bytu,“ dodal František Rajnoha.