Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojemsku chybí magisterské studium

Znojmo - Magisterské studium a učňovské školství. To jsou podle nejvýše postavených politiků na krajských stranických kandidátkách největší problémy školství na Znojemsku.

25.8.2009 3
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: DENÍK/David Taneček

Ani dvacet let po revoluci nelze ve Znojmě, po Brnu druhém největším městě kraje, absolvovat veškeré stupně škol. Dosud tu totiž chybí studium magisterské. Přestože se o jeho získání snaží dosud jediná soukromá vysoká škola, vysokoškolský titul nebude ve Znojmě možné získat dříve, než za tři roky.

„Ve Znojmě je zatím jen bakalářské studium, určitě by bylo dobré rozšířit je o magisterské. Je potřeba pomoci tomu, aby studenti na Znojemsku měli možnost komplexního vzdělání a nezůstávali po absolvování vysoké školy ve velkých městech,“ říká poslanec Ladislav Skopal, který je ze Znojemska nejvýše na krajské kandidátce sociálních demokratů.

„Odliv mozků je neexistencí komplexního vysokoškolského studia způsoben jen částečně. Jde i o to, že tu vysokoškoláci nenacházejí uplatnění. Osobně bych velmi byl pro magisterské studium ve Znojmě, na to ale politici velký vliv nemají. Je to spíše o splnění podmínek daných ministerstvem školství tou danou institucí, která o uznání studia žádá. V našem případě Soukromou vysokou školou ekonomickou,“ myslí si devátý z kandidátky občanských demokratů Petr Skyba.

„Žádost o uznání magisterského studia jsme odložili. Počkáme na ministerskou komisi, která k nám přijde letos na podzim. Až po jejím kladném hodnocení bychom o magisterské studium požádali znovu. Pokud by šlo všechno bez komplikací, mohli bychom vlastní magisterské studium otevřít v září příštího roku.

První inženýři by tak u nás promovali nejdříve za tři roky,“ popisuje prorektor Soukromé vysoké školy ekonomické Pavel Štohl.
Chybí i učitelé

Ucelené vysokoškolské studium chybí Znojemsku i podle Jiřího Němce z KDU-ČSL. „Podpora magisterského studia je jistě na místě. Problémy Znojemska jsou ale obecnější.

Na venkově chybí kvalifikovaní učitelé už v základních školách a podpora státu těchto zařízení rovněž pokulhává. Samostatnou kapitolou je učňovské školství, jeho malá provázanost s podniky, ale i malá prestiž mezi samotnou mládeží. Ta upřednostňuje maturitu, ale ne všichni na to mají,“ domnívá se Němec.

Učňovské školství jmenuje mezi problematickými i poslanec Skopal.
„Učňovské školství šlo v posledních letech poněkud dolů. Přitom i v budoucnu se jistě neobejdeme bez zedníků, lakýrníků, natěračů, elektrikářů a podobně.

Osobně bych viděl možnost finanční podpory učňů třeba na ubytování nebo stravování. A samozřejmě více peněz pro učňovské školy,“ vypočítává Skopal.

„Zrovna nedávno jsem mluvil s podnikatelem ve stavebnictví, který nemohl sehnat zedníky. Ve znojemském učilišti přitom zrovna čtyři končili, ale všichni mu tvrdili, že zedníka dělat nechtějí a nepůjdou.

Osobně bych si dovedl představit dotaci podnikatelům, nebo přímo učňům, kteří by se dopředu smluvně zavázali k určitému počtu odpracovaných roků v oboru u určité firmy,“ míní i Skyba.

Především na školství v menších městech a na vesnicích by se měla zaměřit pozornost podle starosty Miroslavi Augustina Formana.
Dohady na vesnici

„Je nezbytné zvednout státní příspěvek na neinvestiční náklady, o kterých se dohadují všechny obce a města provozující školy. Jak na základních školách, tak v mateřských bojujeme hlavně v malotřídkách s nedostatkem peněz.

A se starosty okolních obcí se pak dohadujeme o stokorunách za neinvestiční náklady na každého žáka, který k nám z okolí dojíždí. Obdobné je to třeba v lidových školách nebo domech dětí a mládeže, které byly převedeny pod města, ale stát na jejich provoz nedal už peníze.

Přitom smysluplné vyplnění volného času dětí a mládeže by mělo být jednou z priorit státu,“ zlobí se nejvýše postavený muž ze Znojemska na jihomoravské komunistické kandidátce.

Autor: Daniel Smola

25.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení