VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojemský finanční výbor vzala do ruky koalice

Znojmo – Dvě změny v pořádcích z posledních let udělali v pondělí znojemští zastupitelé při volbě šéfa svých dohlížitelů nad městskou kasou. Osmnácti hlasy zvolili zastupitele sociální demokracie, nejsilnější koaliční strany. Současně rozhodli, že funkce nadále nebude placená.

15.9.2015 5
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Moštěk

Podle nového předsedy Jakuba Malačky opozice o svou kontrolní roli nepřijde. „Výbor má jedenáct členů, předseda je jedním z nich. Za mého působení ve výboru již v minulém volebním období jsme vždy řádně projednali návrhy kteréhokoliv člena či jiné podněty. A v tom hodlám pokračovat," řekl Malačka.

Právě porušení nepsaných pravidel zastupitelské demokracie opozice po volbě namítala. „Byli jsme svědky porušení uznávaného demokratického principu, že kontrolní výbory, k nimž ten finanční patří, mají vést zástupci opozice. Opozice je nyní vyřazena, fungování městského úřadu nemůže kontrolovat a je odkázána jen na svou individuální činnost," kritizoval lídr Změny Jiří Ludvík.

Malačka se nedomnívá, že by jeho role předsedy, který výbor svolává a předkládá program, opozici omezovala. „Na každé schůzi je bod různé, kde každý člen může přijít s jakýmkoliv námětem. Samotnou agendu výboru, to, čím se může zabývat, navíc poměrně přísně určuje zákon o obcích. Úkolem výboru je kontrolovat hospodaření s majetkem městě, jeho finanční oběh a dále řešit věci, které mu uloží zastupitelstvo, jemuž výbor podléhá," uvedl Malačka.

Jak dodal, má zájem na tom, aby se výbor i nadále podílel na kontrole vyúčtování městských dotací spolkům, klubům a dalším příjemcům.

Koaličního kandidáta podpořili i zastupitelé hnutí ANO. „Politickou kulturu ctíme a snažíme se ji naplňovat. Proto jsme podpořili kandidáty opozice do čela kontrolního i strategického výboru. Neměli bychom problém ani s přenecháním finančního výboru. Ale k naší personální politice patří i princip, že experti a odborníci mají přednost," argumentoval před volbou místostarosta Jan Blaha.

V zásadě se tak přiklonil k charakteristice, s níž Malačkovu nominaci oznámil starosta Vlastimil Gabrhel. „Jelikož byl předchozí předseda finančního výboru ekonomem, je pro nás kvalifikovanějším, a tudíž vhodnějším kandidátem právě Jakub Malačka, který má ekonomické vzdělání a zkušenosti s prací ve finančním výboru," uvedl již dříve starosta.

Blaha doplnil, že pro zastupitele hnutí je zásadní, aby výbor začal konečně fungovat. „Kandidáta, který má reálnou šanci uspět, podpoříme proto, aby bylo možné po půl roce nastartovat činnost výboru," poukázal Blaha. Vedení výboru musel uvolnit na konci dubna nynější místostarosta Ludvík Hekrle při rekonstrukci koalice, při níž přešel na nynější funkci. Od té doby výbor nezasedal, volba nakonec nebyla na pořadu ani červnové schůze zastupitelů.

Autor: Martin Moštěk

15.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

Tradiční hody ve Vracově začaly novým českým rekordem. V průvodu prošlo 566 účastníků oblečených v místních krojích.

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení