Rušno je nyní především na střeše západního křídla hradu.
„V rámci první etapy opravy byla vyměněna okna v přízemí, ve výrobě je dvacítka oken do prvního patra, která by měla být na svém místě na konci září,“ potvrdil vedoucí odboru rozvoje města Zdeněk Čižmář. Dodal, že aktivně se pracuje na opravě krovu západního křídla. Opravy této části hradu by měly skončit v říjnu letošního roku.

Nejsložitější část oprav je téměř před dokončením. „Jednalo se o opravu barokního krovu. Jeho výměna byla poměrně složitá,“ potvrdil Čižmář. Nové jsou měděné plechy s okapovými římsami a část střešní krytiny.

Kvůli opravám je částečně uzavřena prohlídková trasa hradu. „Původně jsme se domnívali, že hrad bude pro turisty uzavřen zcela, nakonec jsme však našli určitý kompromis,“ řekla mluvčí města Denisa Šipošová.
Až do konce letošní turistické sezony uvidí návštěvníci hradu pouze prostory sálu Vranov, ve kterém je umístěn model vranovského zámku, grafika, vranovská kamenina a porcelán. Přístupný je také Císařský sál s malou expozicí historického nábytku.

Vedení města Znojma hodlá plánovanou rekonstrukcí hradu zvýšit jeho atraktivitu. Odbor rozvoje nyní vyhodnocuje nabídky na zpracování projektu, který má nabídnout studii využití areálu hradu. „Zájemce by měl například zohlednit vozíčkáře a nabídnout bezbariérový přístup, navrhnout elektrické podlahové vytápění a další úpravy,“ uvedl již dříve Čižmář.