Vzorků k hodnocení bylo přesně 651, z toho šestaosmdesát z vinařské oblasti Weinviertel v Rakousku. Vzorky šestačtyřiceti odrůd hodnotilo pětapadesát porotců ve dvanácti degustačních komisích v čele s Viktorem Luskačem.

Současné situaci ve vinohradnictví okomentoval u této příležitosti předseda Sdružení znojemských vinařů Jaromír Čepička. „V České republice k poslednímu dni minulého roku registrováno 17 735 hektarů vinic u 13 260 pěstitelů. Znojemská podoblast má 3 120 hektarů u 910 pěstitelů,“ uvedl. V minulém roce bylo vysazeno 180 hektarů nových vinic, toto číslo od roku 2021 pomalu klesá.

Oblíbené odrůdy

Nejvíce zastoupenými odrůdami, který se za poslední tři roky v nových výsadbách vysazují jsou Pálava, Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Ryzlink Vlašský na Mikulovsku a Veltínské zelené na Znojemsku. Z modrých odrůd jsou to Zweigeltrebe a Merlot.

Mikulov bude mít unikátní sazenici nejstaršího keře révy vinné. Stara trta neboli Žametovka se bude pnout po zdech tamního zámku.
VIDEO: Na jihu Moravy je nejstarší vinná réva na světě, nově ozdobí zeď zámku

Sdělil také čísla ze šetření Svazu znojemských vinařů. „Na Znojemsku se sklidilo 9 600 tun hroznů z plochy 2 350 hektarů. Zajímává je cukernatost, která byla u znojemských vín velmi vysoká,“ dodal Čepička.

Novinky v dotacích

Změnou prochází zemědělská dotační politika, která se snaží přiblížit udržitelnému hospodaření. Novinkou tak bylo pro zemědělce minulý rok hned několik dotací.

Čeští a moravští vinaři se zapojili do iniciativy Pozor! Křehké. Na snímku Ctirad Králík, sklepmistr Sedleckých vín.
Pozor! Křehké, vzkazují vinaři z jihu Moravy. Daň na tichá vína je znovu ve hře

Poprvé dostali dotaci malí zemědělci, kteří hospodaří na výměře do deseti hektarů. „Další novou přímou platbou je platba redistributivní, kterou získají žadatelé na prvních 150 hektarů. Novinkou je i celofiremní ekoplatba, která cílí na podporu šetrného zacházení s životním prostředím,“ přiblížil vinařům Ladislav Skopal. Zachovaná zůstala základní platba a podpora pro mladé zemědělce.

Ke změnám došlo i u podpory integrované produkce révy vinné. „Mimo základní platbu se rozšířila o platbu doplňkovou a nadstavbovou ochranu,“ vysvětlil Skopal. Další dotace mohou vinaři získat například na restrukturalizaci a přeměnu vinic.

Marketingová podpora

Za Vinařský fond promluvil před zahájením hodnocení Pavel Vajčner. „Stěžejní aktivitou fondu je marketingová kampaň Vína z Moravy, vína z Čech, vydávání propagačních materiálů a prezentace v médiích,“ popsal.

Zdroj: Youtube

Uvedl také, že podle marketingové studie fondu o konzumaci a spotřebě vína v České republice vyplývá, že nejvíce pijí víno lidé ve věkové kategorii třicet pět až padesát čtyři let. Výrazně také stoupla spotřeba vína u žen mezi jednadvaceti až třiceti lety.

Další marketingová podpora pro domácí vína je Salon vín ČR se stovkou nejlepších vín v Česku a soutěž Vinařství roku. „Absolutním vítězem roku 2023 se stalo Vinařství Thaya Havraníky, z malých vinařství bylo druhé Vinařství Špalek Nový Šaldorf,“ informoval Vajčner.

Na bohatý program ve spojení vín a turistiky pozval návštěvníky Karel Matula, ředitel společnosti Znovín Znojmo. „Pravidelně pořádáme akce jako Putování po vinicích, Po archivních sklepích, Znovínský košt nebo například Procházku časem. Pořádáme také degustace po celé republice a naše vína se účastní domácích i mezinárodních výstav, kde tradičně získává množství ocenění i diplomů,“ zmínil. Společnost má významné zastoupení svých vín i v Salonu vín ČR.

Znojemský košt

Různé druhy vín mohou lidé ochutnat už v sobotu 16. března v Louckém klášteře. „Všechny milovníky a přátele dobrého vína srdečně zveme na Znojemský košt, přehlídku vín ze znojemské vinařské podoblasti společeně za účasti rakouských vín. Přehlídka bude spojena se soutěží odrůdy Tramín červený, Král vín Znojemského koštu a soutěží růžových vín, Pečeť znojemských vinařů,“ uzavřel Čepička.

První březnový víkend ovládl Znovínský košt vín
První březnový víkend ovládl Znovínský košt vín. Podívejte se

Začátek je v jedenáct hodin dopoledne. Od čtyř hodin zahraje cimbálová muzika Dyjavan. Jednotné vstupné činí 200 korun včetně katalogu, skleničky a čipu. Košt se koná po třiatřicáté. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jako lampičky. Podívejte se na bledule z Jechovce v záři zapadajícího slunce

Zdroj: Deník/Zuzana Musilová