Tigo, Cubito Pure a Cubito. Tři zcela nové sestavy, prezentované pod značkou Jika a určené především pro malé koupelny, představila tento týden společnost Laufen. Ta velkou část své produkce vyrábí právě ve svém znojemském závodu. Kromě sanitární keramiky, umyvadel, pisoárů či záchodů tu na přelomu roku začala poprvé ve své historii kompletovat i vodovodní baterie.

Společnost Laufen se letos pustila do malých koupelen především kvůli výsledku své firemní soutěže, ve které jí měli zákazníci posílat koupelny, které chtějí rekonstruovat.

„Pro nás byla soutěž i jakýmsi průzkumem trhu. Potvrdily se naše domněnky, že rekonstrukcí panelákových, ale i dalších malých koupelen je v Česku stále hodně. Překvapilo nás navíc právě to, že řada zaslaných fotografií nebyla z typických panelákových umakartových koupelen, ale i z relativně nových rodinných domků,“ uvedla manažerka Ingrid Hejkalová ze společnosti Laufen CZ.

Malá paneláková koupelna je přitom běžnou realitou českých sídlišť a na rekonstrukci čeká celá řada z nich. Podle architekta a designéra Michala Janků vnímají Češi koupelnu stále jako užitkový prostor a „skladiště“ věcí na úklid než jako obytnou součást bytu. Navíc, když už se pro změnu rozhodnou, volí stejná prostorová řešení.

Při pomyšlení na panelákovou koupelnu si řada lidí představí malý prostor, do něhož se stěží vejde i to základní, co majitel bytu potřebuje.

„Lidé se často domnívají, že spojení koupelny s toaletou přinese více místa. To je sice pravda, ale ztrácí tím dvě stěny, jinak řečeno jednu příčku, na níž lze umístit skříňky a vytvořit další úložné prostory,“ upozorňuje architekt Janků.

Místnost s toaletou podle něj lidé často opomíjí a neuvědomují si její skutečné možnosti. „Naopak ji zaneřádíme smetákem, kbelíkem či dalšími věcmi pro úklid a z toalety se stává malé skladiště. Z toho důvodu je wc obecně vnímáno jako nejhorší místo v bytě. Vysoké skříňky mohou prostor doplnit a poskytnout další možnosti, kam v bytě umístit koupelnové drobnosti. Propojení místností je navíc nepraktické ve chvíli, kdy v bytě bydlí početnější rodina. Ranní zástupy před jednou místností nás přesvědčí o tom, že spojení není šťastné řešení,“ dodává Janků.