Harašta se rozhodl pozastavit aktivity poté, co znojemská radnice podala trestní oznámení o nepřiměřeně nízkém nájmu v HoZpodě. Další podrobnosti a okolnosti, které podání trestního oznámení provázely, Deník nabídne čtenářům v dalších dnech.
Ředitel pivovaru svůj krok oznámil prostřednictvím dopisu. „K tomuto závažnému kroku jsme se rozhodli po zveřejnění nevyváženého článku v týdeníku Znojemsko z konce října, který informoval o tom, že společnost Znojemský městský pivovar si v roce 2015 pronajala nebytové prostory na ulici U Brány a platí za pronájem těchto prostor velmi nízký nájem, čímž měla poškodit město Znojmo na ušlém nájemném částkou přesahující pět milionů korun,“ stálo v oznámení.
Podle Harašty poškodilo zveřejnění této informace v novinách dobrou pověst pivovaru. „Z naší strany je údaj zavádějící. Řada klíčových informací tam chybí a nás tím poškodili. My jsme se neměli šanci se proti tomu bránit a ukázat náš úhel pohledu. Je to jako plivanec do tváře a nejde s ním nic dělat. Tento přístup nehodlám akceptovat. S takto nastavenou radnicí nechceme dál spolupracovat,“ řekl Deníku ředitel pivovaru.
Částka, kterou pivovar do budovy HoZpody investoval, byly necelé dva miliony korun. „Jako dokreslující informaci uvádím, že naše společnost k dnešnímu dni investovala celkem přes čtyřiatřicet milionů do technického zhodnocení nemovitostí vlastněných městem Znojmem a dle mého názoru se tak zásadním způsobem přičinila ke zkrášlení města a k rozvoji jeho turistického potenciálu,“ vysvětlil Harašta v oznámení.
Podle informací Deníku byl Miroslav Harašta jedním z nejaktivnějších členů spolku ZnojmoRegion a díky jeho iniciativě ve Znojmě vznikla řada projektů. Současné právní úpravy neumožňují pozastavení členství ve spolku a zatím není jasné, jak se strany rozejdou.
Advokát zmocněný Znojmem Radek Ondruš Deníku už dříve vysvětlil, že město objevilo nesrovnalosti v nájemních smlouvách. „Město Znojmo nikoho ze spáchání trestného činu neobviňuje, jen v souladu se zákonem oznámilo zjištěné nesrovnalosti a podezření. Znojmo je totiž povinno oznámit orgánům činným v trestním řízení veškerá podezření ze spáchání trestného činu, která zjistí. Vzhledem k tomu, že taková podezření byla v souvislosti s uzavřením předmětná nájemní smlouvy shledána, byla zákonem stanoveným způsobem oznámena orgánům činným v trestním řízení a je na výsledku prověřování, zda tato podezření byla potvrzena či nikoliv,“ uvedl.

Podle advokáta mohla nízká smlouva zvýhodňovat podnikatele. „Město nemůže bezdůvodným poskytováním nízkého pronájmu zvýhodňovat některé podnikatele. V takovém případě by se jednalo nejen o porušování povinností při správě majetku města ale zejména o zakázanou veřejnou podporu. V takovém případě by se musely konkrétní smluvní podmínky dát do souladu se zákonem. O tom by rozhodovaly orgány města,“ dodal Ondruš.
O pivovaru: Zchátralý areál pivovaru koupilo Znojmo před třinácti lety. O pět let později už v jeho části obnovil výrobu piva Znojemský městský pivovar, připojil letní zahrádku i pivovarskou restauraci. V bývalé varně otevřelo Národní zemědělské muzeum a společnost Heineken Expozici pivovarnictví. Nejmladším nájemcem je společnost Vinotrh, která před čtyřmi lety otevřela v areálu galerii vín zvanou Enotéka.