Na povolení čekal investor měsíce. „Delší stavební řízení by nemělo ohrozit otevření pivovaru na přelomu srpna a září," řekl ve středu zaměstnanec pivovaru Čestmír Benda.

Budova, ve které nový minipivovar vyroste, je památkově chráněná. Také proto trvalo vyřízení všech potřebných povolení několik měsíců. Výroba piva se vrátí do areálu někdejšího Hostanu po šesti letech.

Znojemský městský pivovar už navařil v pivovaru ve Svitavách pivo do zásoby tak, aby s ním vydržel až do otevření samotného pivovaru ve Znojmě. Do pěti let chce ve Znojmě vařit až deset tisíc hektolitrů, zpočátku to má být čtyři tisíce hektolitrů piva.

Ve znojemském pivovarském areálu dříve působila společnost Heineken. V roce 2009 se ale v areálu přestalo vařit pivo a Heineken přesunul výrobu Hostanu do Brna, kde tuto značku dále provozuje. Ze smluvního závazku vyplývá, že pivo uvařené v prostorách pivovaru musí Znojemský městský pivovar ještě několik let nabízet jinde. Proto si pronajal bývalý Country Saloon na Masarykově náměstí.

Zástupci nově vzniklé společnosti podepsali smlouvu s městem koncem loňského roku. Radnice jim pronajala část areálu na patnáct let se stejně dlouhou opcí. Investice se mají vyšplhat k třiceti milionům korun.