„Už to bylo potřeba, i kvůli bezpečnosti. Parkem chodím často a pohled na popadané větve nebyl nikdy příjemný. A výsledek se mi líbí. Park je pěkný a až všechno ještě trochu povyroste, bude to ještě hezčí," přiblížil své první dojmy zastupitel a někdejší městský radní Oto Mašek, který parkem ve středu dopoledne zrovna procházel. Nová podoba parku se mu zjevně zamlouvala. „Viděl jsem projekt, už když se před lety připravoval. Moderní pojetí se mi líbí, hodí se sem," pochvaloval si Mašek, který zasedal v radě v minulém volebním období, kdy město dokončovalo projektovou přípravu revitalizace parků.

Naproti tomu se smíšenými pocity se do nového parku dívá Irena Veselá z nedaleké prodejny. „Na podívání je to hezké. Ale protože mám park doslova pod okny, musím říct, že práce trvaly nehorázně dlouho. A přijde mi naprosto nesmyslná cesta vysypaná jemným štěrkem. Stačila první průtrž mračen a už v ní voda vymlela stružky," uvažovala Veselá.

Přidala připomínku k nové podobě parku i jeho mobiliáři. „Dala bych přednost tomu, aby park, ale i celé Komenského náměstí, byl laděný víc do starobyla. Líbily by se mi klasické fortelné lavičky, nevím proč tu jsou tyhle moderní prvky. Jsem ještě velmi zvědavá, jak budou vypadat nová světla," dodala.

Kritickým okem se na nový Střední park díval i památkář Jan Kozdas, který se stavebním vývojem hlavních městských parků dlouhodobě zabýval. „Nechci hodnotit, zda se mi park nyní líbí, nebo nelíbí. Používat takové kategorie mi nepřísluší. Mohu jen říct, že v této podobě park neodpovídá současnému stavu poznání kulturně historických hodnot," uvedl Kozdas.

Připomněl, že počátky linie veřejné zeleně vysazené na zasypaném vnějším příkopu městského opevnění jsou staré téměř dvě stě deset let. „Park vznikal od roku 1804, nejprve měl klasicistní podobu, které se ta dnešní částečně podobá, brzy na to přišlo přírodně krajinářské romantické období. Své stopy později na vzhledu parku zanechal dekorativní historismus, secese a od dvacátých let styl Art-Deco, který přetrvával do let šedesátých, kdy jej vystřídal pokleslý funkcionalismus. A k tomu jsme se, obávám se, nyní vrátili," prolistoval historii parku památkář.

Znojemští zastupitelé schválili pokračování revitalizace v části Dolního parku. Nynější etapu provázela kritika některých spolků a nutnost výměny většiny stromů. Na rozhodnutí čeká stížnost archeologů na chybějící odborný dohled .