Muže, který ve Znojmě dovedl sociální demokraty k historickému úspěchu v komunálních volbách, donutily rostoucí konflikty s politickými spojenci po necelém roce opustit křeslo starosty. Nyní mu ukazují dveře i jeho spolustraníci.

Znojemskému deníku Rovnost výzvu k odstoupení z funkce předsedy okresního výkonného výboru a také z pozice místopředsedy krajského výkonného výboru potvrdil poslanec Ladislav Skopal (ČSSD). „Byl jsem osobně přítomen na úterním jednání. Diskutovali jsme o tom, zda by vzhledem k nemoci nebylo vhodné, aby se pan předseda vzdal funkce. Rádi bychom, aby se zúčastnil jednání na okresním výkonném výboru a sdělil nám, jak může dál vzhledem ke svému zdraví pracovat. Dosud jsem totiž s panem Kaššaiem osobně nemluvil,“ uvedl Skopal.
Informaci o výzvě k odstoupení Kaššaie z funkcí přinesl jako první deník MF Dnes.

Znojemští sociální demokraté zřejmě reagovali na nedávnou Kaššaiovu rezignaci na post starosty. „Přestože jsem dostal v komunálních volbách nejvíce preferenčních hlasů, nejsem již dále ochoten žít život v neustálém stresu, a to i vzhledem k mému aktuálnímu zdravotnímu stavu,“ přečetl koncem srpna znění Kaššaiovy rezignace místostarosta Pavel Balík.

Hodně zaneprázdněný

Nový starosta Znojma Vlastimil Gabrhel od změn v čele znojemské sociální demokracie očekává lepší komunikaci s členskou základnou. „Pan doktor Kaššai byl hodně zaneprázdněný a členských schůzí místní organizace se příliš neúčastnil. Po jeho rezignaci na pozici starosty ze zdravotních důvodů se někteří členové místní organizace ptali, zdali je dál schopen zastávat funkci předsedy okresního výkonného výboru. Proto místní organizace přijala usnesení, ve kterém předsedu vyzývá k odstoupení z funkce,“ vysvětlil Gabrhel.

Dodal, že jde o názor místní organizace. „Na další konferenci totiž stejně předsedu budeme volit. Z procesního hlediska tedy výzva nemá opodstatnění, je to pouze názor členů místní organizace,“ dodal Gabrhel.

Kaššai je dnes předsedou okresního výkonného výboru a současně místopředsedou krajského výkonného výboru strany. Od konce srpna byl až do středy v pracovní neschopnosti.

Na dotazy Znojemského deníku, jak bude reagovat na výzvu k odstoupení, odpověděl mailem stručně. „Volili mě občané Znojma a od těch cítím důvěru. Odstupovat z postu zastupitele nehodlám,“ napsal Kaššai.

Podle poslance Skopala by se Kaššai měl dnes objevit na schůzi okresního výkonného výboru, kde by se měl k výzvě spolustraníků vyjádřit.
Kaššaiův bývalý stranický kolega a nynější předseda krajského výboru Strany práv občanů Zemanovci Marian Keremidský sleduje vše jen zpovzdálí. „Pan Kaššai byl kdysi v čele mého vylučování z ČSSD, teď má problémy sám. V každém volebním období nechá znojemská ČSSD odejít někoho ze svých lidí na radnici,“ konstatoval Keremidský.