„Aby žádosti bylo vyhověno, musíme doložit statistiky přestupků, ničení majetku, zeleně, i trestnou činnost. Město se proto obrací na všechny své občany, které vyzývá k nahlašování přestupků. Nově je lze oznamovat přes anonymní formulář,“ sdělila mluvčí znojemské radnice Karolína Janečková.

Přestupky mohou lidé hlásit i Městské policii telefonicky na čísle 156. „Pokud budete svědkem nějakého přestupku, nebo trestné činnosti, nahlaste ho. Spousta lidí mi říká a píše, že nahlášením přestupku se stejně nic nevyřeší. Není to pravda. Když nám se zaznamenáváním přestupků pomůžete, celý proces vyhlášení bezdoplatkové zóny to může urychlit,“ vyzval obyvatele starosta Znojma Jakub Malačka.

Mnoho lidí podle něj totiž přestupky nenahlásí proto, že nechtějí sdělovat své osobní údaje, to v online formuláři už nemusí. Znojmo usiluje o zavedení bezdoplatkové zóny v historickém centru města kvůli problémům s nepřizpůsobivými občany. „Je potřeba vyslat všem jasný signál, že o nepřizpůsobivé občany nestojíme. Lidé žijící v městských bytech nemusí mít obavy o doplatky na bydlení, neboť musí projít přísnými hodnotícími kritérii a jakékoli porušení podmínek znamená ukončení nájemní smlouvy. Opatření cílí na ubytované v soukromých bytech,” ujistil starosta.

Bezdoplatková zóna

* Zákonný nástroj, který používají města proti spekulantům s byty, kteří zneužívají sociální systém doplatků na bydlení. Do center měst se tak stěhují lidé, kteří se pohybují na okraji společnosti a často páchají přestupky.