Přidat práce, ubrat peněz. Tak hodnotí záměry ministerstva školství zvýšit některým učitelům úvazky rozzlobení znojemští školští odboráři. Jako první v republice kvůli tomu vyhlásili stávkovou pohotovost. Pokud by nyní projednávaný návrh příslušného vládního nařízení prošel, jsou znojemští odboráři připraveni k časově neomezené stávce.

„Je to nebetyčná drzost a jeden z nejhorších kroků, které kdy náš ministr nebo ministryně udělali. Nejenže nám kvůli krácení rozpočtu sníží mzdy, ale ministryně ještě přijde s návrhem na zvýšení úvazků. To je přístup jak z rozvojové země nebo předminulého století, “ nebrala si tradičně servítky radikální šéfka znojemské oblastní rady školských odborů Růžena Šalomonová. Kritizovala i to, že ministerstvo své plány přidat učitelům povinnost nekonzultovalo v tripartitě.

Krajská rada v minulých dnech kantory vyzvala, aby psali ministryni protestní e-maily. Znojemská organizace vyhlásila rovnou stávkovou pohotovost. „Mezitím uběhl nějaký čas, situace se vyvíjí, lidé se seznamují s konkrétními návrhy jsou z nich hodně rozzlobení. Proto jsme vyhlásili stávkovou pohotovost a vyzvali další oblasti, aby se k nám přidali,“ dodala předsedkyně. Tvrdší postoj se ze Znojma patrně přenese i do dalších okresů. „Jednotlivé oblasti se budou scházet a přijmou k tomu své stanovisko. Považuji za velmi pravděpodobné, že se ke stávkové pohotovosti v příštích asi dvou týdnech postupně přidají,“ uvedl krajský předseda odborů Leopold Králík.

Ministerstvo školství považuje celý rozruch kolem úvazků za předčasný. „Ministryně Miroslava Kopicová se příští týden sejde s předsedou školských odborů Františkem Dobšíkem. Chce zdůraznit, že v současné době jde o návrh, o němž jsme připraveni jednat. Je možné, že došlo i kvůli dezinterpretacím v médiích, k nedorozuměním,“ sdělila mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová Současně odmítla, že by ministryně obcházela tripartitu, kde vyjednávají zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů.

„Tripartita o návrhu nařízení vlády začala jednat v říjnu a v listopadu v tom bude pokračovat. Navíc se k němu nyní sociální partneři mohou vyjádřit ve vnějším připomínkovém řízení. To lze v případě potřeby i prodloužit, proto předložené návrhy ještě mohou určitě doznat změn,“ dodala mluvčí.

Velmi zdrženlivě hodnotí nynější návrhy i jejich kritiku Miloslav Hubatka, ředitel znojemské školy JUDr. Josefa Mareše. „Je předčasné se čímkoliv nyní vážně zabývat. Ministryně je tam na chvíli, sice s něčím přišla, ale budou volby, přijde jiný ministr a všechno za bude jinak,“ řekl ředitel. Navýšení úvazů by podle něj vedlo k propouštění učitelů.

„Nemyslím ovšem, že by zrovna tohle dnes někdo chtěl. Tak je potřeba se i dívat na současnou situaci. Ministryně přišla s návrhem, odbory reagují, pak začnou jednat a dojdou k nějakému kompromisu. Silná prohlášení jsou teď jen takové harašení zbraněmi před bitvu, “ dodal Hubatka.