Vedení města navíc nedávno schválilo změnu pravidel pro pronájem těchto kulturních domů v tom smyslu, že mají sloužit pouze pro pořádání svateb místních lidí nebo akcí města. Pod tlakem tamních obyvatel ale od tohoto omezení ustoupilo. „Pronájem kulturních domů pro soukromé účely je i nadále možný, ale s povolením předsedy městské části. Větší pravomoc dostali předsedové proto, že město muselo již opakovaně řešit poškození majetku při oslavách. Zejména z Hradiště se ozývaly stížnosti na hluk a nepořádek," podotkla mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

V kulturním domě na Hradišti přibude nová stříška nad vchodové dveře, oprav se dočká dlažba před vchodem a celý areál získá nové oplocení. „Vzhledem k tomu, že zdejší kulturní stánek využívají lidé na nejrůznější akce opravdu často, vyměníme zde také bojler a lednici," vyjmenovala Pastrňáková.

Radost nad opravami neskrývala hradišťská hostinská Alena Lichá. „Kolem kulturního domu právě staví řemeslníci nový plot. Je dobře, že se dočká alespoň základních a nejnutnějších oprav. Co mě mrzí, je to, že nedávno měla kulturní dům půjčený parta mladých lidí, tuším z Tasovic. Spoustu zařízení mladí úplně zdemolovali. Správné by určitě bylo, aby o zapůjčení jen pro místní rozhodoval předseda městské části," naznačila Lichá.

Pod dohledem dospělých

Skutečnost, že kulturní dům budou moci místní lidé využívat i nadále, vítá Anna Drozdová, která jednou za rok pořádá v hradišťském kulturním domě výstavu psů. „Občas vidím, že zavřeným oknem proletí nějaký kus nábytku, nebo se valí dým. Většinou se to děje tehdy, když se mladí loučí se základní nebo střední školou. Možná by stálo za úvahu podobné akce pořádat jen pod dohledem někoho z dospělých. Někteří lidé nadávají na hluk, ale mně osobně nevadí," uvažovala Drozdová.

Derflický kulturní dům získá novou fasádu, nátěr střechy a oprav se dočká i chodník. Nového nátěru na fasádě se dočkají i v Načeraticích. „V kasárenském stánku kultury řemeslníci vymění okna a garážová vrata, interiéry malíři také vymalují," přiblížila mluvčí města.

Kulturní dům v Konicích.
V nejhorším stavu je kulturní dům v Konicích (na snímku). „Město v lednu letošního roku ukončilo smlouvu s bývalým nájemcem. Kulturní dům jsme pak nabízeli na úřední desce dvakrát k pronájmu. Bohužel bez jakékoli reakce. Rada města proto rozhodla, že konický kulturní dům nechají opravit. Rozsáhlá rekonstrukce je rozdělena na etapy, od příštího roku do roku 2018 do této budovy investujeme asi čtyři miliony korun," dodala Pastrňáková.