Práci na přípravě dokumentu potvrdil místostarosta Jan Grois (ČSSD). „O programovém prohlášení jednáme, s o výsledcích budeme včas informovat," sdělil Grois.

Podle prvního místostarosty Ludvíka Hekrleho (KSČM) běží jednání dobře. „Nejsou žádné vážnější problémy. Domnívám se, že zastupitelům prohlášení předložíme ještě letos," uvedl Hekrle.

V chybějícím prohlášení nevidí velký problém. „Vyjednávalo se o něm zřejmě ještě dříve, než jsme do koalice přistoupili my. Je pravda, že bývalo zvykem prohlášení předkládat, ale město funguje i bez tohoto dokumentu. Zastupitelstvo schválilo strategický plán, všichni pro vědí, co mají dělat," dodal místostarosta.

Delší jednání o programovém prohlášení potvrdila i jeho předchůdkyně ve funkci, nynější nezařazená zastupitelka Olga Štefaniková. „V koaliční smlouvě podepsané po volbách bylo ujednáno, že prohlášení bude do konce roku. Museli jsme to urgovat, vzpomínala na první měsíce po volbách Štefaniková, tehdy ještě lídryně ANO.

Jak dodala, sociální demokraté pak na jaře s prvním návrhem přišli. „Byla to ale velmi obecná aktualizace prohlášení z minulého období, doplněná o nové úkoly. To kolegové připomínkovali, ale další vývoj neznám, protože jsem mezitím v dubnu odešl z funkce i z hnutí," poznamenala Štefaniková.

Podle opozičního zastupitele Jiřího Kacetla (Pro Znojmo) svědčí současný stav o vyprázdnění znojemské politiky. „Pod taktovkou stávajícího vedení se z politiky vytratil obsah a jde jen o funkce. Program by měl být přitom prioritou a koalice měla do dvou tří měsíců říct, kam chce město vést," argumentoval zastupitel.

Odkaz na strategický plán mu nestačí. „Ten končí ve velmi obecné rovině a akční plán, který na něj navazuje ještě není schválený ani radou ani zastupitelstvem," poukázal Kacetl.

Znojemský politolog Jaromír Příkazský poznamenal, že absence prohlášen může být výhodou, zejména pro samotné radní. „Znojemská koalice je pragmatická, nevznikla z ideových důvodů. Bez programového prohlášení se jim snáz rozhoduje případ od případu, co je zrovna potřeba řešit, " uvažoval politolog.

Přesto by i podle něj radní dokument předložit měli. „Je to sice především zvyk, ale současně je to dokument, který dává lidem ve městě, opozici, nebo třeba médiím větší možnost kontrolovat, k čemu se radní zavázali, a jak své sliby plní," poukázal politolog na další účel prohlášení. Dodal, že je nezvyklé, aby jeho příprava trvala tak dlouho.