S četnými paleontologickými nálezy se mohla veřejnost setkat už na výstavě Poslední moravské moře, kterou v létě uspořádalo Jihomoravské muzeum ve Znojmě. „Jako doprovodný program k právě ukončené výstavě je ale nyní připravena terénní exkurze na geologicky zajímavá místa a paleontologické lokality," přiblížil kurátor geologických sbírek Jihomoravského muzea ve Znojmě Jaroslav Šmerda.
Na exkurzi vedoucí po trase Znojmo - Slup - Jaroslavice - Hrádek - Hevlín - Hrušovany - Břežany - Znojmo je ale nutné se předem přihlásit u Markéty Frindové ze správy parku.
Nejrozšířenější zkameněliny, které lze na Znojemsku najít, jsou zástupci reprezentující třetihorní mořské měkkýše. „Kromě lastur a mušlí více než stovky druhů měkkýšů se v sedimentech posledního moravského moře nalezly i kosti krokodýla gaviála, sirény, želví krunýř anebo například žraločí zuby," doplnil Šmerda.
Vedle zvířecích pozůstatků byly na Znojemsku v jemných píscích a jílech dávného mořského dna objeveny i otisky řady druhů rostlin. Někde dokonce vzniklo i lignitové uhlí v takovém množství, že se v místě rovněž těžilo.
VOJTĚCH SMOLA