Povídání, besedy i praktické ukázky pro seniory či děti. To vše už tu bylo. Teď přišli městští strážníci s další možností, jak představit svou práci. Se studenty ze středních škol si zahráli florbal.

„Celá akce se mi moc líbila, mohli jsme se zeptat strážníků na všechno, co nás zajímalo. Rozebírali jsme i otázku, jak se k policii dostat a co je jejím úkolem. Potom se na nejrůznější věci ptali i oni nás,“ okomentoval akci devatenáctiletý Radek Vysloužil, který třetím rokem studuje obor Podnikání, obchod, služby.

Kromě povídání si studenti mohli prohlédnout fungování městských kamer. „Moc se nám prohlídka kamer líbila. Zrovna jsme měli možnost spatřit i zajímavou akci mladého párečku …,“ nedokončil myšlenku Vysloužil.

Na závěr setkání se strážníci se žáky domluvili na přátelském florbalovém zápase.

„Ze začátku jsme z nich měli respekt, protože jsme viděli, že to jsou pořádní chlapi. Potom z nás strach opadl a v rámci boje jsme je vůbec nešetřili. Zápas jsme vyhráli rozdílem tří bodů. Strážníci se s námi domluvili na další odvetě, chtěli by nás porazit. Myslím ale, že se jim to nepovede. Nyní, když jsme se trochu poznali, mohli by při případném udělování pokuty i polevit,“ se smíchem popsal student.

Dodal, že strážník ve službě je vážný, přísný a nedostupný. „Ale poznali jsme, že když jsou mimo službu, jsou uvolnění a přátelští,“ poznamenal Vysloužil.

Studenti tak ví, jaký je rozdíl mezi trestným činem a přestupkem či kam sahají pravomoci městské policie. „Nyní znají i místa umístění kamer a ví, kde jsou ochránění městskou policií. Při debatě pokládali nejrůznější otázky, zajímali se třeba o sankce nebo o to, jaké tresty jim hrozí za přestupky,“ popsala učitelka Šárka Šimečková, která studenty na besedu doprovázela. Služebnu městské policie navštívili studenti od prosince loňského roku v několika etapách.

„Vedla se vždy zajímavá debata. Za pomoci konkrétních případů protiprávního jednání, kterých se dopustili vrstevníci studentů, jsme mluvili o možných dopadech a následcích takových skutků,“ popsal ředitel městské policie Petr Kolouch.

Preventivní program byl rozdělený na dva bloky. „V druhém strážníci a studenti odehráli několik florbalových zápasů. Hlavním smyslem utkání bylo, aby studenti poznali strážníky i z jiného úhlu. Stejný program bude následovat i s jinými školami,“ uvedl ředitel strážníků.

Kromě preventivních akcí pořádá i kurzy sebeobrany pro zaměstnance městského úřadu a Charity, Akci jehla či Chodec na cyklostezce.
Městská policie začala nově pořádat programy pro seniory v opravené služebně.

„Dříve objížděli strážníci domovy důchodců, dnes jim slouží opravená učebna, kde je k dispozici i promítací zařízení,“ řekla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.