Znojemská radnice nyní hledá dodavatele nového městského navigačního systému. Zakázka obsahuje požadavky na zvukové informační tabule, označení památek, instalaci směrových orientačních stojanů, ale také tištěné propagační materiály, polep billboardů či mobilní propagaci města v podobě polepeného auta.

„Stávající navigační systém je na potřeby dnešní doby omezený. Nedostatečný je například počet navigačních prvků, tedy rozcestníků s šipkami navigujícími k významným památkám. Také označení nemovitých kulturních památek je nevyhovujíc, rozcestníky jsou navíc často nečitelné z důvodu koroze. Chybí i systémové pojetí, propojení s dalšími prvky,“ vysvětlila důvody, proč radnice plánuje změny mluvčí města Denisa Šipošová.

Atraktivní specialitou bude zvukový průvodce na ruční kliku. „Zatočíte klikou a průvodce vám řekne příslušné informace. Průvodců bude šest a počítáme s nimi na vyhlídkových místech u rotundy, ulici Přemyslovců, Na Vyhlídce, Žleby, Hradiště, pak i na střeše věže v hradebním příkopu,“ vypočetla mluvčí.

Nový navigační systém vítá místopředseda znojemského Klubu českých turistů Karol Škulec. „Ve srovnání s jinými městy u nás je značení ve Znojmě opravdu slabší. Zatím se používají tabulky, vytvořené ve spolupráci s Retzerlandem, investovalo se do Napoleonovy stezky a dalších, ale celková úroveň navigace a dalších doplňkových informačních prostředků pokulhává. Proto záměr radnice vítám,“ komentoval záměr radnice Škulec.

Stávající nedostatečné označení památek a směru cesty k nim kritizuje i odborník na průvodcovství ve Znojmě. „Znojmo je pro nového návštěvníka poměrně těžké na orientaci. Proto rozhodně vítám jakoukoli snahu pro vybudování kvalitního orientačního systému,“ řekl Lukáš David z Remo Agency.

Konkurenta ve zvukovém průvodci rozhodně nevidí. „Já budu jen rád, když turista odejde ze Znojma spokojený. Navíc, nedokážu si představit, že by si větší skupina turistů stoupla ke zvukovému automatu na kliku. To je spíš věc pro jednotlivce či malé skupinky. My se o práci rozhodně bát nemusíme. Živý průvodce nejde nahradit,“ dodal David.

Podstatnou novinkou je vytvoření několika atraktivních tras či okruhů, ze kterých si bude moci turista vybrat tu, která je mu nejbližší. „Trasy doplní nová publikace. Samozřejmostí je její vícejazyčná verze. Památky budou označeny čísly podle publikace 77 divů Znojma, vzniknou směrovky k nejvýznamnější znojemské památce, rotundě, konkrétně znak rotundy v zádlažbě chodníků,“ popsala mluvčí.

S instalací systému město počítá ještě letos v létě. „Město získalo s projektem dotaci. Celkové náklady činí 3 758 746 Kč a dotace jsou vyřízeny ve výši 3 476 840 Kč. Předpokládáme, že by nový navigační systém měl být v plném provozu k poslednímu říjnu tohoto roku,“ uzavřela mluvčí.