„Vyhlášku jsme zastupitelům předložili, v diskusi pak zazněly všechny možné názory. Jedna věc je nápad automaty zakázat, druhá věc jsou příjmy, které z jejich provozu město má. V Hrušovanech to byly loni dva miliony korun. Přijali jsme proto nabídku jedné agentury, která nám nabídla, že nám zdarma zpracuje analýzu, co by ve městě a okolí zákaz automatů znamenal," uvedl místostarosta Hrušovan Jan Šedivý s tím, že podobné nabídky se nakonec na radnici sešly tři. Současně dodal, že cílem vyhlášky mělo být nepovolovat nové automaty. „Ty stávající mají povolení často až do roku 2018," dodal Šedivý. Hrušovanské zastupitelstvo se k vyhlášce vrátí koncem měsíce. O případném zadání nabízených studií město rozhodne zřejmě do konce týdne.

Podle bojovníka proti hazardu Matěje Hollana ze sdružení Brnění ovšem situaci s povoleními radikálně změnilo nedávné rozhodnutí Ústavního soudu.

„Obcím dalo právo automaty zakázat vyhláškou a ministerstvo financí v takovém případě musí zahájit správní řízení, které nemůže skončit jinak než odejmutím licence," zdůraznil Hollan.

Odpůrci hazardu se podle něj setkali už i s případy, kdy analýzy dopadu zrušení heren nabízely radnicím instituce spojené s hazardem. „S něčím takovým jsme se setkali v Hodoníně. Pokud by radnici své služby nabízel například Český institut pro výzkum závislostí, pak jde o subjekt placený hazardem," dodal aktivista.

Nová vyhláška o regulaci hazardu vzniká i ve Znojmě. „Komise pro hazard po svém společném zasedání s komisí pro prevenci kriminality ji brzy předloží k projednání městské radě. Pracovali jsme na ní asi od února a nejméně třikrát jsme ji konzultovali s ministerstvem vnitra, abychom předešli problémům s její platností. Do zastupitelstva půjde návrh zřejmě v září," sdělil člen komise pro hazard, místostarosta Jan Grois s tím, že chystaná vyhláška má ve Znojmě hazard omezit.

Radikálnější přístup by preferoval opoziční zastupitel Jaroslav Šufajzl. „Vítám alespoň nějaký posun, jsem ale zklamán, že to trvalo tak dlouho. Komise existuje rok, už v únoru jsem upozorňoval, že nemá žádné výsledky. S ohledem na nedávná rozhodnutí jiných měst a především výrok Ústavního soudu osobně považuji za jedinou cestu, jak se hazardních parazitů zbavit, úplný zákaz heren a automatů ve městě," apeloval zastupitel.