„Opravujeme také přístupové schodiště objektu Domu s pečovatelskou službou U Lesíka, v plánu je i oprava bočního schodiště a zámkové dlažby v Domě s pečovatelskou službou Vančurova,“ informovala starostka Znojma Ivana Solařová na sociálních sítích. Jak připomněla, modernější bude také kulturní dům na Hradišti a přibývá parkovacích míst. Kromě plochy u Diany nedaleko nemocnice jsou to také místa pro bydlící v centru města na Horní České nebo v Příměticích. V plánu je výstavba chodníků v Hradišťské ulici nebo jejich rekonstrukce v Aninské.

Znojmo počítá pro letošek s investicemi v řádu 300 milionů korun.

Dokumenty i současné peníze, ale také speciálně ražené měďáky z původního pláště Radniční věže. Znojemští vrátili do báně časové schránky.
Vzkazy potomkům i mince. Znojemští vrátili do Radniční věže časové schránky

Ohlédnutí za rokem 2022

Podle závěrečného účtu skončilo hospodaření města v roce 2022 deficitem ve výši 1,4 milionů korun. „V posledním čtvrtletí minulého roku jsme se museli chovat zdrženlivě. Rostly ceny energií a nebyl prostor na bezhlavé výdaje. Jsem ráda, že se nám podařilo hospodaření města zkonsolidovat,“ komentovala výsledek hospodaření starostka Ivana Solařová. 

Rozpočet Znojma původně počítal s investicemi ve výši 452 milionů korun, reálně však město za celý rok proinvestovalo 320 milionů korun včetně 209 milionů korun investovaných do stavby bazénu v Louce. „Přestože do hospodaření města zasáhla energetická krize a další nepříjemné ekonomické okolnosti, daří se nám udržet silně proinvestiční rozpočet. Když odečtu peníze na stavbu bazénu, půjde na investice letos v úhrnu 152 milionů korun, tedy o jednačtyřicet milionů více než vloni,“ upřesnila starostka Solařová.

Bazén stojí v areálu znojemské Plovárny Louka. Od 1. července ho převezme město.
VIDEO: Nový krytý bazén ve Znojmě je hotový. Podívejte se, jak to tam vypadá

Nynější opoziční zastupitel a bývalý starosta Jakub Malačka poukázal na skutečnost, že minulý rok a vlastně celé minulé volební období nebyly jednoduché. „Po dvou letech covidu přišla válka, vystřelila inflace a bylo náročné pečlivě zvažovat do čeho skutečně investovat. Když jsme vedení úřadu na konci října předávali, bylo hospodaření ještě v plusu, ale konečný výsledek je minus 1,4 miliony korun. Tím ale nechci říct, že za to může stávající vedení. Na konci roku totiž dobíhají největší faktury a podobně,“ upozornil Malačka.

Hospodaření celého volebního období z let 2019 až 2022 skončilo podle něj přebytkem ve výši 111 miliónů korun. „A právě tyto nastřádané prostředky slouží k úhradě schodků, ve kterých současné hospodaření města nachází. Od začátku roku ke konci dubna je totiž výsledek hospodaření města minus osmačtyřicet miliónů korun. A to i přesto, že města mají zcela mimořádné výnosy ze sdílených daní díky vysoké inflaci,“ uvažoval Malačka.

Kluziště u Městského parku ve Znojmě. Ilustrační foto.
Bruslení ve Znojmě: až pět měsíců v kuse, díky nové chladící technologii

Pohled ekonoma

Podle brněnského ekonoma Petra Pelce může být deficitní závěrečný účet města způsobený různými faktory. „Zpravidla může jít o zvýšené náklady, nepředvídatelné události nebo neefektivní správu financí. Jde ale o hodnocení ve zcela obecné rodině,“ upozornil Pelc.

Zároveň vyzdvihl zdrženlivé chování města v posledním čtvrtletí kvůli zvýšeným cenám energií. „Tento přístup ke kontrole výdajů naznačuje snahu o odpovědné finanční řízení, které si klade za cíl minimalizovat negativní dopady vnějších faktorů na rozpočet města,“ hodnotil ekonom.

Na Znojemsku se dá najít bělolanýž obecný.
Lanýž? Pochoutka nejen v drahé restauraci. Vzácná houba roste i na Znojemsku