Zatímco loni si před vinobraním znojemská a mikulovská radnice vyměňovaly otevřené dopisy a nervózní prohlášení do médií, letos mluví o spolupráci. Obě slavnosti vína plánují zase na jeden termín. Spolu hodlají lákat hosty, nabídnou i jednu vstupenku na obě akce.

„Po loňském mediálním šumu jsme si řekli, že je zapotřebí přilákat hosty na víno a pak nechat na nich, jestli stráví celý víkend ve Znojmě, Mikulově nebo zavítají na obě vinobraní,“ řekl znojemský starosta Petr Nezveda.

Podobně mluvila i mikulovská místostarostka Ilona Žišková. „S termínem nic neuděláme. Tak jsme si řekli, že bude lepší spojit síly. Turisté by navštívili obě vinobraní za jedny peníze,“ sdělila.

Zástupci obou měst se zatím dokázali domluvit na základních věcech. „Především víme, že postoj Znojma je stejný jako náš. Čeká nás ještě spousta práce, ale vyzkoušíme, jestli je v jednotě doopravdy síla,“ podotkla místostarostka.

Představitelé Znojma jednají se svými mikulovskými protějšky o společném marketingu.

„Obě vinobraní jsou sice ve stejném termínu, ale mohou se vhodně doplňovat. Do Znojma jezdí desítky tisíc lidí, mikulovské je sice komornější, ale zase trvá až do neděle,“ podotkl Nezveda.

Mikulovští si loni vyzkoušeli, že přes shodný termín se Znojmem nezaznamenalo město pod Pálavou úbytek turistů. „Možná je to tím, že každé vinobraní je jiné. Naše je menší, romantičtější, což plyne z charakteru města,“ uvažovala místostarostka.

Pro letošek bude spolupráce Znojma a Mikulova spočívat hlavně v zahájení společné propagace. „Počítáme s tím, že budeme prodávat jak společné, tak samostatné vstupenky na mikulovské vinobraní a naopak. Na Mikulov budeme pamatovat i v našich propagačních materiálech,“ řekl Oto Mašek, městský radní a šéf Znojemské Besedy, která má organizaci vinobraní na starosti.

Beseda teď chystá smlouvy s dodavateli programu, proto zatím zástupci města podrobnosti scénáře nezveřejnili. „Jisté je, že navážeme na loňský rok. Na hlavní tribuně, i na opravenému Horním náměstí se budou vystoupení a kapely střídat celý den, až do noci,“ řekl Mašek.

I letos mají být největšími lákadly obou večerů hvězdy české populární hudby. Jak organizátoři obsadí hlavní role v historickém průvodu, zatím není jisté. „Chtěl bych, aby král i královna měli ke Znojmu náležitě vřelý vztah,“ naznačil Mašek.

Znojemští radní už schválili ceny vstupného na letošní vinobraní. „Hlavní změnou proti minulým letům je zrušení jednodenních vstupenek. Zůstává jen permanentka na oba dva dny. Ta bude stát v předprodeji dvě stě korun, od září a na místě pak o padesát korun víc,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Společná vstupenka na znojemské a mikulovské vinobraní vyjde na tři sta šedesát korun.

Autoři: MARTIN MOŠTĚK
JIŘÍ ŠEVČÍK