Novinek v letošním programu je ale mnohem víc. Přibude například stánkařů. „Letos můžou návštěvníci očekávat kolem dvě stě padesáti stánků. Zájem je obrovský,“ uvedl správce tržnice Ladislav Konvičný. Ve srovnání s loňskou nabídkou bude na vinobraní zhruba o osmdesát stánků víc. Rozšíří se i do Pavlovské ulice.

Kapucínská ulice se už druhým rokem promění ve vinařské městečko. „Zatímco loni to byla novinka a vinaři netušili, do čeho jdou, letos se hlásí sami a kapacita městečka je plná. Nabídne osmnáct stánků s vínem a burčákem,“ upřesnila Pavlína Janderková z produkční společnosti Mikulovská rozvojová.

Kromě vína bude k dostání český sýr parmazánového typu, speciality z rybníkářství Pohořelice i loštické tvarůžky na všechny způsoby. Nově se v Kapucínské ulici objeví stylový kulturní program – flašinetář, cimbálka nebo mužáci. Pospíšit si musí také zájemci o ubytování ve stanovém městečku. Přestože letos pořadatelé otevřou hned dvě, jedno je už zcela zaplněné. A v tom druhém rychle přibývají zájemci. „Na Pálavské vinobraní chodíme s přáteli pravidelně. Miluji atmosféru centra Mikulova provoněnou burčákem,“ podotkl David Mahovský z Lednice.

Organizátory také stále zaměstnává výroba naváděcího značení, domluva s obyvateli města v souvislosti s dočasnou změnou dopravní situace nebo reagování na dotazy návštěvníků.

Pálavské vinobraní má v Mikulově dlouhou tradici. První se konalo v roce 1947. Je tedy starší než Znojemské vinobraní.Původně se slavilo v areálu Sirotčího hrádku v Klentnici. Nyní víc než čtyřicet let se vinobraní odehrává v Mikulově. Všechny ročníky mají společné to, že se slavnost koná druhý záříjový víkend a trvá tři dny.

DANA SMRČKOVÁ

Pálavské a znojemské vinobraní.
Znojmo – Až na trojnásobek dočasně vzroste počet obyvatel Znojma. Po dva dny se královské město na Dyji bude věnovat tradičním oslavám vína a burčáku. První hosté projdou branami jednadvacátého novodobého Znojemského historického vinobraní už v pátek.

Vůbec poprvé chtějí organizátoři nabídnout originální hymnu slavnosti. V průvodu se v roli krále a královnye letos představí herci Petr Vaněk a Martina Válková-Preissová. Dvoudenní slavnost zcela zaplní centrum města. „Očekáváme obdobnou účast jako loni, tedy sedmdesát až osmdesát tisíc návštěvníků za oba dva dny,“ uvedl Jan Palouček z pořádající agentury.

Jako již tradičně bude nejvíce lidí sledovat program na největším ze znojemských prostranství. Masarykovo náměstí v pátek nabídne vystoupení oblíbeného Hradišťanu, Hany a Petra Ulrychových, skupin Laura a její tygři či Kollerbandu. Pořadem bude provázet herec a moderátor Petr Rychlý. Martin Dejdar pak ovládne hlavní pódium v sobotu.

Řada obyvatel Znojma očekává letošní ročník oslav vína s jistým napětím. Organizace se totiž ujala pražská agentura poté, co se do výběrového řízení nepřihlásila žádná místní. Organizátoři navíc neoslovili některé umělce a dalších lidi, kteří vystupovali v předchozích ročnících. Dlouholetý představitel role krále Jana Marek Čapoun změny komentoval kriticky. „Přijde mi to podobné, jako kdyby vlčnovskou Jízdu králů organizoval někdo z druhého konce republiky,“ poukázal Čapoun na organizátory z Prahy.

Pořadatelé přesto slibují zajímavou podívanou. „Od komerčního pojetí se vrátíme k původnímu základu. Navíc nabídneme nejen burčák, ale také ušlechtilá místní vína,“ řekl jednatel produkční agentury MVP Vít Rozehnal.

Vinobraní se ve Znojmě konalo poprvé v roce 1966. O rok později akci navštívil i prezident Antonín Novotný a spolu s ním na sto deset tisíc návštěvníků.

DALIBOR KRUTIŠ

Ve čtvrtek si v Deníku Rovnost přečtěte téma o burčáku