Podle mluvčího jihomoravských policistů Pavla Švába vzrostl ve Znojmě oproti loňskému říjnu počet přestupků proti veřejnému pořádku více než desetinásobně. „Porovnávali jsme čísla k loňskému 18. říjnu, tehdy bylo těchto přestupků třiadvacet. Letos k 18. říjnu jsme jich ve Znojmě zaznamenali tři sta čtyřiatřicet,“ sdělil Šváb s tím, že vše je v přestupkové rovině a nejedná se o trestně-právní záležitosti.

Nepatrně podle něj stouply i počty krádeží, ale zde není nárůst tak markantní. Situaci přes letní prázdniny řešili policisté se strážníky společnými hlídkami zejména v centru a nedaleko centra Znojma. „Nyní již pokračují hlídky samostatně, zvlášť policisté a zvlášť strážníci, ale časy vzájemně koordinujeme,“ ujistil Šváb.

Město potvrdilo, že během letních prázdnin zaznamenalo více stížností na hluk či chování některých osob v městských parcích. „Na to jsme reagovali několika opatřeními včetně zvýšeného dohledu nad rizikovými lokalitami ve Znojmě. Jedním z opatření byly i společné hlídky městských strážníků a příslušníků Policie České republiky,“ potvrdil informaci mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.

Policisté při razii našli drogy i věci potřebné k jejich výrobě.
Vařiči pervitinu objížděli vesnice na Znojemsku, jeden vozil pistoli a mačetu

Dále uvedl, že je možné, že i opatření společných hlídek vedlo ke zvýšenému počtu řešených přestupků. „Pokud se jedná o společné hlídky, pak část přestupků přebírá k řešení právě Policie České republiky,“ dodal Kovařík s tím, že město situaci ohledně bezpečnosti nepodceňuje a bude ji řešit i do budoucna.

Hlídka strážníků prochází na konci října znojemským Horním parkem.Hlídka strážníků prochází na konci října znojemským Horním parkem.Zdroj: Deník/Ilona PergrováJak upozornil, brzy se ujme funkce nový ředitele Městské policie Znojmo, který je se situací obeznámený a společně s ním bude město koordinovat další postup. Přechozí ředitel Petr Hladký rezignoval na konci května.

Město sází na pomoc dalších odborníků. „Zaměřujeme se i na prevenci, máme například vypsané výběrové řízení na asistenty prevence kriminality a průběžně konzultujeme s experty, jak situaci v parcích zklidnit,“ vyjádřil se Kovařík.

Policie. Ilustrační foto.
Recidivisté řádili. Ve Znojmě zamkli ženu v místnosti a ukradli zbraň

Nárůst přestupků zaznamenal i opoziční zastupitel a předchozí starosta Znojma Jakub Malačka. „Více přestupků vnímám, i když desetinásobný nárůst mi připadá až moc velký. Možná za tím bude nějaká změna v počítání ze strany policie. Je ale pravda, že těch přestupků prostě víc je. Je to ale smutný fakt,” poznamenal.

Znojmem otřáslo fyzické napadení zdejší barmanky, kdy žena skončila v nemocnici. Diskutovaný byl i případ, ve kterém figuroval jeden z předchozích starostů Znojma a legálně držená zbraň.

Město však upozorňuje na počet řešených přestupků, který dokazuje, že se případy zabývá. Zároveň apeluje na spolupráci s obyvateli města, kteří najdou odvahu páchání přestupků nahlásit a případně dosvědčit.


Nahrává se anketa ...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Opuštěné lázně ve Znojmě. V plánu jsou další prohlídky, osud budovy město řeší

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová