O polovinu vzroste do půl roku počet bezpečnostních kamer, které ve Znojmě spravuje městská policie. Obdobný systém používají už jen v Miroslavi, pro další města v regionu je podle starostů příliš nákladný.

„Do konce roku zapojíme dvě kamery. Jedna bude sledovat Komenského náměstí a ulice Palachovu a Studentskou. Vidět bude také do parku, najde tedy hodně využití. Druhou chystáme na náměstí Armády, “ sdělil šéf znojemských strážníků Petr Kolouch.

Město na rozšíření systému získalo dotaci od ministerstva vnitra. „Ministerstvo poskytlo tři sta čtyřicet tisíc korun, zastupitelstvo schválilo na svém posledním zasedání podíl města ve výši šest set tisíc korun,“ informovala mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Další tři kamery chtějí strážníci přidat do jara příštího roku v Příměticích. „Je to součást připravovaného rozsáhlého projektu revitalizace Přímětic. Plánujeme je umístit k Agoře, ke škole a na okraji sídliště,“ doplnil Kolouch.

Zkušenosti s nasazením kamer jsou podle něj dlouhodobě dobré. „Oproti situaci před takovými deseti lety prakticky vymizely případy drobné pouliční kriminality v centru památkové rezervace, jako byly případy strhávání řetízků a podobně,“ uvedl Kolouch.

Bez kamer

Naopak v Moravském Krumlově zatím žádné kamery nemají. „Osobně bych uvítal, abychom ve městě asi tak tři kamery měli. Nemáme ale ani peníze na jejich pořízení, ani strážníky, kteří by na ně dohlíželi. Pro potřebné zvýšení stavu městské policie o dva lidi ovšem nenajdeme v zastupitelstvu potřebnou podporu,“ konstatoval starosta Krumlova Jaroslav Mokrý.

Doplnil, že systém, který by jen automaticky data z kamer zaznamenával bez stálé služby operátorů, nepovažuje za vhodný. „Když bychom ráno zjistili, co kde kdo v noci provedl, bylo by to už trochu pozdě,“ podotkl starosta.

V Miroslavi jsou naopak právě s podobným způsobem nasazení kamer spokojeni.
„Kamer máme šest, přispěly už k dopadení pachatelů různých trestných činů, třeba vandalů ničících městskou zeleň a podobně. Zřejmě nejvýznamnější případ, kdy záznam přispěl k dopadení pachatele, bylo přepadení bankovní pobočky,“ řekl místostarosta města Roman Volf.
Protože miroslavští strážníci nejsou ve službě denně, počty pachatelů dopadených na základě záznamu z kamer převažují nad přímými zákroky strážců zákona poté, co zaznamenali podezřelé dění na monitorech v dispečinku.

O pořízení bezpečnostních kamer uvažovali i zástupci radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou.
„Před půl druhým rokem jsme zkoušeli podat projekt v hodnotě asi milion korun. Ovšem ministerstvo vnitra jej zaměřilo spíše na větší města,“ uvedla starostka Alena Loukotová.

Příliš drahý

Bez dotace by systém byl pro městskou kasu příliš nákladný. O dotaci se město ucházelo kvůli tomu, že v Hrušovanech jsou místa, kterým by podle vedení města dohled kamer prospěl. „Například v zámeckém parku máme problémy s vandalismem,“ vysvětlila starostka.