„Evropský den bez aut připadá sice až na příští týden, ale rozhodli jsme se program naplánovat právě na sobotu, abychom vyšli vstříc zejména rodinám s dětmi,“ řekla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Spolu s městem se na programu podílí řada místních sdružení a spolků. „Zájemce čeká napříkad možnost vyzkoušet si jízdu na vozíku, nebo chůzi se zavázanýma očima se slepeckou holí. Lákavé bude jistě i velké mobilní dopravní hřiště, případně tematické vycházky,“ doplnila Šipošová.
Jednu z vycházek povede i geolog znojemského muzea Jaroslav Šmerda. Toho potěšilo, že je letos Den bez aut v sobotu.

„Líbí se mi to, rodiče si mohou vyjít s dětmi na procházku. Geologickou procházku chystám pohodovou. Budeme se procházet městem, já se občas zastavím, podívám se na zem, nebo třeba na zeď a podle toho, co uvidím, budu vykládat,“ naznačil své plány Šmerda.

Akce jako je Den bez aut se mu zamlouvají. „Úplně nejhezčí by bylo, kdyby se zavedly do povědomí tak, že by nikdo nemusel nic ohlašovat a lidé by si je dělali a užívali sami,“ poznamenal Šmerda.

Pestrou nabídku mají pro návštěvníky dne bez aut členové Cykloklubu Kučera. „Dne bez aut se účastníme pravidelně. Podruhé ale ve větším. Chystáme velké mobilní dopravní hřiště, přivezeme šlapací autíčka a další věci. Pro odrostlejší návštěvníky budeme mít bikeparkové překážky, nabídneme také kontroly vybavení kol a podobně, “ uvedl manažer klubu Čestmír Vala.

Den bez aut považuje za užitečnou akci. „Jednak je to propagace pohybu na kole a současně i příležitost, aby si zejména děti vyzkoušely, co znají ze školní dopravní výchovy. Bohužel stálé dopraví hřiště ve městě už několik let chybí, “ podotkl Vala.

Cyklistů podle jeho zkušeností ve Znojmě přibývá. „Roste postupně počet těch, kdo jezdí na kole i do práce nebo za různým vyřizováním. Zatím ale stále pokulhává zázemí a infrastruktura. Pořád není kde bezpečně kola zamknout, čekáme i na generel dopravy a proto nepřibývají cyklostezky,“ upozornil Vala.

Na sobotní odpoledne chystají společný program ke dni bez aut i v Hevlíně a sousedním Dolnorakouském Laa.

„Sejdeme se o půl druhé v Laa a pojedeme na kolech přes Wulzeshofen do Dyjákovic a odtud do Hevlína, kde máme připravené občerstvení a další program,“ řekl místostarosta Hevlína Jiří Dohnal. Obec se do programu zapojila poprvé.