„S možností, že v Louce bude i krytý bazén, jsme kalkulovali už před deseti lety, když jsme připravovali projekt dnešní plovárny Louka. Navrhujeme jej proto postavit na pozemcích, které jsou k tomu vhodné a připravené a kde tento záměr odpovídá jak územnímu plánu, tak regulační studii," uvedl projektant Aleš Burian.

Architekti vlastně nyní zpracovávají projekty dva. „Zastupitelům dáme na stůl dvě varianty bazénu, s šesti nebo osmi drahami, včetně všech potřebných propočtů a informací, aby mohli kvalifikovaně rozhodnout, čemu dávají přednost," dodal Burian.

Bazénová hala má v každém případě mít pětadvacetimetrový kondiční bazén, podle zvoleného počtu drah bude široký patnáct, nebo dvacet metrů. „Dále počítáme s rekreačním bazénem, nad částí může být i lezecká stěna. Chybět nebude ani mělký dětský bazén. V patře haly bude ochoz jednak pro diváky při závodech, jednak pro relaxaci návštěvníků za běžného provozu. Počítáme i s částí pro wellness, kde budou sauny, pára, masážní sprchy a malá tělocvična," doplnil projektant.

Snad i 120 milionů

Přesný rozpočet projekt zatím nemá. Burian na dotaz zastupitelů poukázal na podle něj kvalitní bazén v Litomyšli. „Ten je asi o třetinu menší a vyšel na sto dvacet milionů, ale k přesným číslům se dostaneme až po dokončení a důkladném spočítání projektu," upozornil Burian.

Starosta Znojma Vlastimil Gabrhel zastupitele vyzval, aby se do přípravy projektu zapojili.

„Zašlete své podněty a připomínky, abychom je mohli projednat a případně zapracovat. Pokud jde o náklady, vše zatím počítáme," řekl starosta.

Opoziční zastupitelé projekt hodnotí se smíšenými dojmy. Bývalý plavecký olympionik a nynější zastupitel Květoslav Svoboda má za to, že by radnice neměla odepsat variantu modernizace stávajících lázní.

„Neviděl jsem prezentaci na zastupitelstvu, ale projekt znám ze sezení pracovní skupiny, kde zasedají i plavci a zástupci veřejnosti. Páni architekti odvedli dobrou práci, návrh bazénu na zelené louce je pěkný. Přesto bych za sebe pořád ještě dával přednost opravě a rozšíření lázní," hájil svůj dlouhodobý názor Svoboda.

Raději modernizace

Modernizaci lázní by známý znojemský olympionik a dnes i komunální politik dal přednost z několika důvodů.

„Peníze, které město získá z prodeje bytů, by měly jít do něčeho, co bude užitečné lidem. A do akvaparku by lidé chodili a městu by se tak peníze i vracely. Logiku vidím i v tom, že bychom uchovali a opravili další sportoviště v centru města," argumentoval Svoboda.