Znojmo obklíčené uzavírkami trápilo šoféry opakovaně. Změnit podobné kolapsové stavy by měl nový úředník na znojemské radnici. Vedení Znojma totiž chce mít odborníka na dopravu, který by dohlížel na koordinaci oprav silnic, a zabezpečil tak plynulejší průjezd hlavními tepnami ve Znojmě a okolí.

Vznik pozice koordinátora potvrdil starosta Znojma Jan Grois. „Chceme, aby taková pozice na odboru dopravy opravdu vznikla,“ uvedl Grois.

Podle vedoucího odboru dopravy Lukáše Jandy město aktivně na koordinaci oprav silnic a s tím spojených uzavírek zapracuje. „Mám za úkol letos na odboru zřídit a obsadit místo koordinátora uzavírek. Nebude ale snadné najít vhodného uchazeče,“ naznačil Janda.

Žabí námluvy začaly letos dříve. Na snímku je skokan ostronosý.
Vzácní skokani se zbarvují do modra. Žábám letos začaly námluvy o měsíc dřív

Na nesystematičnost oprav silnic všech tříd ve Znojmě a jeho okolí v minulosti upozorňovali především samotní řidiči. „Chápu nutnost oprav silnic i fakt, že jsou určité dotace, které se musí v nějakém období prostě vyčerpat, ale přece není možné Znojmo a jeho nejbližší okolí řešit uzavírkami tak, jak jsme to zažívali v minulých letech. Prostě něco má přednost, něco musí počkat. A ne, že úřady zavřou pět úseků silnic najednou a řidiči zblázněte se. Koordinátor je potřebný,“ konstatoval například řidič David Těšík.

Ředitel Krajské správy údržby silnic Zdeněk Komůrka upozorňuje, že ani odborník na podobné pozici nevyřeší vše. „Praktický efekt má každá koordinace. Otázkou je zda uzavírky koordinovat na úrovni pracovních schůzek nebo rovnou vytvářet novou úřednickou pozici. Ale to je věc radnice. Je však iluzorní, že by pozice koordinátora zamezila tvorbě kolon například na průtahu Znojma. Na něm totiž vždy ve špičkách kolony vznikat budou ať se něco opracuje nebo ne,“ je přesvědčený Komůrka, jehož správa se stará o sinice krajské, tedy silnice druhých a třetích tříd.

Na vhodnost vytvoření pozice koordinátora uzavírek upozorňoval před časem i bývalý dlouholetý starosta Znojma a někdejší krajský radní Pavel Balík, který zesnul v září roku 2017.