Záměr radnice nedávno představil starosta Jan Grois. „Odborníci z oblasti IT, kteří pracující především prostřednictvím počítačů a jsou schopni komunikovat s celým světem, nemusí nutně pracovat ve velkých městech. Je jim prakticky jedno, kde jsou. Ve Znojmě a okolí se mohou věnovat například sportování či turistice v Podyjí a pracovat podle svého vlastního programu. Znojemsko jim může nabídnout jiné atraktivní oblasti než třeba Brno,“ uvedl Grois.

S tím souhlasí ředitel regionální kanceláře CzechInvestu Patrik Reichl. „Výhodou Znojma je jeho rozvinutá infrastruktura, velikost aglomerace a také působnost soukromé vysoké školy. Je tak zaručen přísun nových kvalifikovaných pracovníků na lokální trh práce. Další výhodou je bezesporu životní prostředí, kulturní a sportovní vyžití a obecně dobrá občanská vybavenost,“ myslí si Reichl.

Agentura pro podporu podnikání nyní prověřuje možnosti lokalit ve Znojmě a okolí. „To za účelem usídlení investičních projektů s vyšší přidanou hodnotou. Znojmo má vhodné předpoklady pro investice nejen ze zpracovatelského průmyslu, ale i v IT sektorech, případně vývojových a sdílených centrech,“ dodal Reichl.

Jednou z takových společností, která využívá sdílení pracovní prostory v menších městech, je například společnost Tieto. Poskytuje komplexní IT servis a je jednou z největších v severní Evropě. „Máme velký projekt, který se jmenuje Vývojářem kdekoliv. Jeho myšlenkou je to, že hledáme IT pracovníky z celé republiky. Jsme schopni podle zájmu lidí otevřít kdekoli nové kanceláře,“ naznačila pracovnice společnosti Zuzana Manková.

Pokud by se ve Znojmě objevila například skupinka tří a více specialistů, je Tieto ochotna jim vytvořit podmínky pro práci. „Pronajali bychom jim prostory a vytvořili vhodné pracovní podmínky pro práci pro naši společnost,“ dodala Manková.

Podle odborníka na marketing Pavla Kovaříka se musí znojemská radnice v první řadě zaměřit celkově na podporu podnikání a podnikatelské klima ve Znojmě. „Existují firmy, které své podnikání stěhují naopak pryč, protože dlouhodobě narážely na špatnou komunikaci města nebo nevyhovující podmínky pro podnikání. Začal bych proto tady,“ míní Kovařík.

Přilákat IT specialisty do Znojma nemusí být jednoduché. „V Brně mají lepší podmínky. A pochopitelně i vyšší platy. Navíc ajťák ani nepotřebuje vlastní kancelář. Musí mít výkonný počítač a telefon a jezdí především za zákazníky,“ myslí si muž, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce ho však zná. Právě kvůli práci v oblasti IT před časem opustil Znojmo a odstěhoval se blíže k Brnu.

Ani Kovařík si nemyslí, že by se ajťáci nějak zvlášť do Znojma hrnuli. „Nedělejme si iluze, že se do Znojma budou stěhovat IT firmy z Brna nebo jiných měst. Proč by to dělaly? Průřezově v IT pracuje velký podíl lidí v mladším a středním věku a ti nemají problém odejít za pracovními příležitosti do velkých měst,“ dodal Kovařík.