Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojmo chce zamezit stěhování dlužníků

Znojemsko - Znojemská radnice hlásá přísnější pravidla pro přidělování městských bytů. Bezdlužnost a dodržování dobrých mravů budou zástupci města požadovat nově i od spolubydlících osob, které budou podepisovat čestné prohlášení, že městu nedluží žádné peníze.

10.1.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

Ostatně, Znojmo v tomto nebude jediné. I další města regionu si pečlivě vybírají, komu a za jakých podmínek byt pronajmou. Důvodem jsou stále se zvyšující dluhy na nájemném. Znojmo eviduje bezmála patnáctimilionový dluh, v Krumlově dluží nájemníci jeden a čtvrt milionu.

Rada města Znojma přijala proto nedávno dodatek k Zásadám pro nájem městských bytů. „V bytě nemá bydlet nikdo, kdo dříve městu za nájem dlužil, ani ten, kdo musel vyklidit byt z důvodu neplacení nájmu. Posuzování bezdlužnosti a dodržování dobrých mravů v domě se vztahuje i na osoby spolubydlící, což se dokládá čestným prohlášením. Doteď jsme čestné prohlášení nevyžadovali a bezdlužnost uchazeče o nájem si město ověřovalo samo na finančním odboru a správě nemovitostí," přiblížila mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Zájemce o městský byt musí nově doložit, že on nebo spolubydlící osoba nedostali v minulosti výpověď z nájmu kvůli porušování podmínek.

Jedním z důvodů pro zpřísnění podmínek byl odpis pohledávek. Správa nemovitostí města Znojma v uplynulých dnech totiž musela odepsat pohledávky za dlužné nájemné v hodnotě půl milionu korun. Tuto částku tak již městská kasa prakticky neuvidí. Znojmu dluží za nájem téměř osm set nájemníků a dluh je bezmála patnáctimilionový.

Radnice upozorňuje, že tvrdšímu postupu při vymáhání pohledávek bude předcházet snaha domluvit se s dlužníkem na způsobu, jak z nepříjemných problémů ven. Řešením může být splátkový kalendář. V případě, že nájemce dluží ve Znojmě nájem za více než tři měsíce, nebo zálohy na služby, okamžitě dostává výpověď z nájmu. „Pokud si dlužník nedohodne splátkový kalendář a nepožádá o znovupronájem bytu, dostane výzvu k vyklizení bytu. V případě, že ji nerespektuje, podává na něj město žalobu na vyklizení bytu," popsala mluvčí města.

Někteří dlužníci se pak snaží přihlásit do bytu k jinému příbuznému. Tomuto nežádoucímu stěhování má právě zamezit dodatek k Zásadám pro nájem městských bytů.

Pohledávky na dlužném nájemném vymáhá pro Správu nemovitostí města Znojma advokátní kancelář Vala&Lisko. „Pohledávky, které nejsou po několika upomínkách uhrazené, dostává na starost exekutor. Pokud ani on nemůže dlužníka dlouhodobě zastihnout nebo najít předměty k zabavení, na návrh jeho i advokátní kanceláře úředníci pohledávku odepíší. Do pohledávky se započítávají i úroky z prodlení a náklady exekutora," popsala Pastrňáková.

V Moravském Krumlově dluží dvaačtyřicet nájemníků milion a čtvrt korun. „Z toho sedmdesát procent dluhů je u třiadvaceti již bývalých nájemníků. V loňském roce jsme vypověděli asi šest nájemních smluv, všechny z důvodu neplacení," řekl šéf správy majetku Zdeněk Kabelka.

Krumlovští postupují při přidělování městského bytu obezřetně a současně s podpisem nájemní smlouvy pořizují i exekuční zápis. Čestné prohlášení o tom, že lidé nedluží městu ani jejím příspěvkovým organizacím, si pak zase nechávají podepsat při žádosti o udělení městského bytu v Miroslavi.

Autor: Ilona Pergrová

10.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Řídil auto i přes zákaz. Upozornil na sebe neprůhlednými tmavými skly

Lídr Strany zelených Michal Berg.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Škatulata kandidátů. Přeběhlíci mění tradiční strany za nové

Jižní Morava /ANKETA/ – Jihomoravanům, kteří si oblíbili konkrétního kandidáta v posledních předčasných parlamentních volbách, se může stát, že jej na letošních volebních lístcích budou déle hledat. Více než dvě desítky kandidátů totiž vyměnily politický kabát. Z tradičních stran utíkají do mladých.

První školní tablo: představíme prvňáky ze ZŠ Znojmo - Přímětice

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Jižní Morava – Lákat turisty na Znojemsko, aby v kraji mezi vranovským zámkem, Národním parkem Podyjí a šatovskými sklípky strávili třeba týden. To je úkol nové destinační společnosti. První nedávno získala krajskou certifikaci na Hodonínsku. Na Břeclavsku trvá pat mezi Lednicí a Mikulovem.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpovídá na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení