Ke stánkům a podiu pro kulturní program tentokrát přibudou dobrovolníci znojemské Charity. Poprvé se zapojí do celostátní sbírky Akce Cihla. Vybrané peníze pomohou opravě dětského stacionáře na Hradišti.

„Vedle adventních a velikončních trhů chystáme od letoška více akcí pro oživení centra města. Nyní přichází na řadu meruňkový týden, na srpen pak chystáme ještě okurkový,“ uvedla mluvčí radnice Denisa Šipošová. Od příštího pátku najdou obyvatelé a návštěvníci stánky s řemeslnými výrobky a občerstvením na Obrokové a Radniční ulici a také v uličce mezi radnicí a obchodním domem Dyje.

„V uličce dokončujeme úpravy, jsou tam už nové keříky, stromy a lavičky. V nejbližších dnech ji otevřeme a první akcí, při které ji více využijeme, bude právě meruňkový týden, “ dodala Šipošová.

Na Masarykově náměstí budou diváky, vedle různých atrakcí, lákat pravidelná vystoupení zejména znojemských muzikantů a dětských souborů. Na přípravě programu se podílela i znojemská Charita.

„Podíleli jsme se na přípravě některých vystoupení, další organizuje město. Letos se poprvé zapojujeme do celostátního projektu Akce cihla, určeného zejména na pomoc lidem s tělesným postiženým a jejich integraci do společnosti,“ řekl ředitel znojemské Oblastní charity Evžen Adámek.

Dobrovolníci Charity budou po celý týden v centru města, i u některých nákupních center, nabízet cihly, jejichž zakoupením lidé přispějí na konkrétní projekt. „Dětský stacionář, který provozujeme na Hradišti, je ve starší budově, která už potřebuje opravy. Nejdůležitější je oprava střechy, na řadu by měla přijít i výměna oken a opravy vodoinstalace,“ vypočítal ředitel, s tím, že podle prvních předběžných propočtů přijdou práce asi na půl milionu korun.
Program meruňkových slavností zahájí příští pátek ve dvě hodiny odpoledne soutěž v pojídání knedlíků na čas, v pět hodin odpoledne začne koncert Jakuba Smolíka.

V dalších dnech se na podiu dopoledne a odpoledne budou střídat zejména soubory znojemských škol a místní kapely různých žánrů.
Zatímco ve Znojmě budou mít program inspirovaný meruňkami, v Miroslavi je Meruňkobraní již tradiční a oblíbenou akcí, která patří k vrcholům městského kulturního kalendáře.

„S propagací meruněk, jako důležité místní plodiny, jsme v regionu začali jako první. Těší nás, že se podobný nápad šíří,“ řekl místostarosta Miroslavi Roman Volf. Upozornil přitom, že návštěvníky letos čekají změny. „Letos jsme poprvé Meruňkobraní, do kterého zbývá necelý měsíc, pojali jako velkou celodenní slavnost. Tradiční program, včetně soutěže o meruňkového krále, jsme přesunuli z kulturního domu na venkovní prostranství,“ dodal Volf.