VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojmo dohání jiné v otevřenosti

Znojemsko – Radnice zvolna pootevírají informační dveře. V Krumlově jsou spokojení, Znojmo slibuje vylepšení s novým webem. Miroslav zveřejňuje i podklady pro zastupitele.

4.10.2011 16
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Michal Mikulenka

Rok po komunálních volbách klíčové radnice na Znojemsku buď zvýšily svoji informační otevřenost, nebo naplnění volebních slibů alespoň plánují. Z reakcí starostů ovšem plyne, že více dostupných informací lidé získají spolehlivě tehdy, pokud si o ně začnou důrazněji říkat.

„V poslední době jsme začali k zápisům ze zastupitelstva na webu města přidávat i podklady pro příslušné jednání. Respektujeme tak průlom v zákoně a rozhodnutí soudů. Z nich plyne, že například jednání rady jsou sice neveřejná, ale informace a dokumenty si lidé mohou vyžádat. Abychom žádostem předešli, zveřejňujeme nyní spolu se zápisy ze zastupitelstva i podklady pro jednání,“ uvedl starosta Miroslavi Augustin Forman.

Miroslavská radnice již dříve začala publikovat usnesení rady a zevrubné zápisy ze zastupitelstva s jmenovitými přehledy o stavu hlasování.
O tom, že by po vzoru řady měst, včetně blízké Břeclavi a Třebíče, zveřejnili podklady spolu s pozvánkou na zastupitelstvo, ale v Miroslavi vedení města neuvažuje.

„O schůze má zájem zejména starší generace, která počítače většinou nemá. Podklady jsou k nahlédnutí v zasedacím sále před jednáním. Příprava podkladů je navíc pro tak malý úřad, jako je náš, náročná. Proto je dáváme až zastupitelům a zveřejňujeme spolu se zápisem,“ dodal Forman.

V Krumlově spokojenost

V Krumlově lidé na městském webu najdou důkladné zápisy ze zastupitelstev, usnesení rady, přehledy rozdělených dotací kulturním a sportovním organizacím a podobně. Stejně jako v dalších městech ovšem chybí například na jednom místě přehledně dostupná informace o jednotlivých výběrových řízeních. Starosta Tomáš Třetina je se současným stavem v zásadě spokojen.

„Jsme maximálně otevření. Na webu lidé najdou všechny potřebné informace, případně je bez problémů dostanou na vyžádání. Technická vylepšení, jako je shromáždění informací o výběrových řízeních na jednom místě, nevylučuji. Zatím jsem o tom příliš nepřemýšlel, nezaznamenali jsme v tomhle směru ani žádné podněty,“ dodal Třetina.

Přehlednějších informací o veřejných zakázkách či hlasování zastupitelů se snad v následujících měsících dočkají i obyvatelé Znojma.
„Zabýváme se koncepcí změny webových stránek města. Chci například, aby informace o personálních i investičních výběrových řízeních byla na jednom místě. Lidé tam přehledně najdou zadání, výsledek, přehled smluv a případných dodatků. Zřejmě přijde i návrh na pořízení rozumného hlasovacího zařízení pro zastupitelstvo,“ sdělil znojemský starosta Vlastimil Gabrhel.

Vše podle něj souvisí s chystaným novým výběrovým řízením na IT služby a technickým řešením nového webu. „Chci naplnit, co jsme ohledně otevřenosti deklarovali už před rokem. Pro rozhodnutí o konkrétních možnostech ale musíme znát technické podmínky a vše projednat v koalici, radě i zastupitelstvu,“ dodal starosta.

Autor: Martin Moštěk

4.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

Tradiční hody ve Vracově začaly novým českým rekordem. V průvodu prošlo 566 účastníků oblečených v místních krojích.

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení