Jde o menší kancelář o výměře přibližně patnáct metrů čtverečních, která se nachází ve třetím patře Domečku. „Bereme to jako symbolickou podporu ukrajinské komunity na území našeho města, která nijak výrazně nezatíží náš rozpočet. Se spolkem jsme navázali dialog už dříve. Jejich posláním je pomáhat s integrací ukrajinských uprchlíků, věnují se práci s mládeží, včetně prevence patologických jevů,“ vyjmenovala důvody pro rozhodnutí rady starostka Znojma Ivana Solařová.

Jak poukázala, město jen vítá dobrého partnera pro komunikaci a řešení dalších otázek spojených s ukrajinskou komunitou ve Znojmě.

Vizualizace hlavního restauračního sálu v jihozápadním pavilonu Domečku, který bude v době velkých plesů sloužit jako jedno z vícero přísálí.
Někdejšímu Hotelu Znojmo se vrátí lesk: sály rozsvítí křišťálové lustry

Spolek vede psycholog Mykhailo Matiash, který sám přišel z Ukrajiny v souvislosti s ruskou agresí. Při rozhodování o bezplatné zápůjčce kanceláře přihlédli radní k podpůrné žádosti, se kterou se na vedení města obrátila ukrajinská konzulka Hanna Proshko sídlící v Brně. „Vzhledem k tomu, že zatím nepadlo strategické rozhodnutí k budoucnosti Domečku, nic nebrání jeho dočasnému využití pro kancelářské a jiné obdobné účely,“ naznačila starostka Solařová.

Doplnila, že město zvažuje, že do Domečku přesuneme i některé kanceláře našeho úřadu. Kvůli přesunu většiny kanceláří kývli v pondělí zastupitelé na koupi objektu bývalé hasičské zbrojnice v Pražské za šestatřicet milionů korun. Podle dostupných informací tam mají najít útočiště všechny odbory sídlící v objektu Policie České republiky a patrně některé z náměstí Armády.

Někdejší Hotel Znojmo, zvaný Domeček na Pontassievské ulici. Na snímku velký sál.
Do kdysi slavného Hotelu Znojmo se vrátí tanečníci, po více než třiceti letech

Některé kancelářské prostory má v tuto chvíli v Domečku pronajaté také Oblastní charita Znojmo, Práh jižní Morava a dvě soukromé firmy. Město nabízí k pronájmu také některé další kanceláře v objektu.

Domeček koupilo město roku 2018 a myšlenkou bylo vrátit mu jeho zašlou slávu a proměnit ho ve společenský sál, který Znojmu chybí. „Vizi, že společenský sál Domečku bude sloužit svému původnímu účelu chceme naplnit. V tomto ohledu prosím o strpení, než veřejnost seznámíme s naším uceleným záměrem,“ vzkázala starostka.

Společenské centrum Dukla, jde se dosud konají plesy a koncerty, má zavřít na jaře roku 2025. Na lepší budoucnost čeká také jízdárna v Louce, město na její opravu získalo desítky milionů korun.

Domeček zatím ožíval při občasném setkání sběratelů nebo různých burzách. Jazz Fest Znojmo do něj plánuje umístit koncert Petera Lipy. Koná se 13. března.