Až do sedmadvacátého května mají silničáři úřední povolení na celkovou uzavírku části silnice druhé třídy číslo 408 mezi Příměticemi a Suchohrdly. Objížďka vede přímo přes Znojmo. Od ulice Suchohrdelská přes Rooseveltovu až na Pražskou a výpadovku na Prahu se v dopravní špičce tvoří kolony aut. Mezi nimi je násobněvětší množství kamionů. Ty až dosud využívaly právě opravovanou silnici přes Kuchařovice. Obyvatelé Suchohrdel a Kuchařovic si dočasně oddychli a mohou klidně v kteroukoli hodinu větrat své příbytky. Znojmo se u hlavního tahu nyní dusí.

„Je to hrůza. Sice nám před časem vyměnili stará, dřevěná okna za nová, plastová, přesto vyvětrat byt v době špičky je prakticky nemožné. Okna otevíráme až později večer," uvedl Michal Steffel. Jak dodal, nebezpečí číhá i na chodníku.

„Máme dvě malé děti a jakmile vyjdeme ven z domu, musím být okamžitě ve střehu. Kamiony nám jezdí před domem, takže chodník tady není příliš bezpečný," dodal Steffel. Mladý otec bydlí v domě v Havlíčkově ulici a nejrušnější dopravní tepnu Znojma má přímo před svými okny.

S mnohem větší pracovní zátěží se nyní potýkají řidiči autobusů, ale především šoféři sanitek, hasičských speciálů i policisté, kteří se potřebují městem prodrat na místo zásahu.

„Teď už je to relativně dobré. Nejhorší byla situace, kdy na okraji Znojma ve směru na Prahu pracovali dělníci na mostě přes železnici a provoz tam byl řízen semafory v jednom směru. Tam projet byl mnohdy oříšek," řekl šéf znojemské záchranky Arnošt Růžička. Jak doplnil, i nyní, především v době dopravní špičky, musí jeho řidiči být ve střehu. „Nejhorší to je v době kolem třetí hodiny odpoledne. Naši řidiči se museli přizpůsobit okolnostem. Ovšem nestalo se, že bychom případným pozdním příjezdem ohrozili život pacienta," konstatoval Růžička.

Dopravní policisté v těchto dnech poměrně často vyjíždějí právě do míst, kde dělníci opravují silnici. „Často nás tam volají, protože někteří řidiči porušují zákaz vjezdu do opravovaných úseků a silničářům, kteří tam pracují, komplikují práci," řekl vedoucí oddělení dopravního inspektorátu ve Znojmě Robert Pešek.

Dopravní policisté hovoří o značné zátěži v dopravě na hlavním tahu. „Nejhorší by byla situace, kdyby na Pražské došlo k vážnější dopravní nehodě. To by mohlo znamenat dočasný kolaps," upozornil Pešek s tím, že objet Pražskou ulici je velmi komplikované.

Své o tom ví například řidič Ivan Andel. „Pražské se v těchto dnech vyhýbám, jak můžu. Jenže i souběžná Palackého ulice a také Jarošova je v dopravní špičce ráno i odpoledne totálně zacpaná. Prostě: chybí obchvat," shrnul Andel.

Podle odborníků by místní řidiči, kteří nemusí nutně jet autem do centra Znojma z jeho okrajových částí, měli raději chodit pěšky.