Škoda vyčíslená zatím na necelých šedesát tisíc korun, to jsou následky pyrotechnického běsnění jen na Jezuitském náměstí. Tlaková vlna od třaskavé koule tam vysypala skla ze tří velkých prvorepublikových oken na severní straně kostela svatého Michala. „Exploze roztříštila skleněné tabulky výplně a vrhla je dovnitř. Naštěstí nebyly poškozené obrazy ani další zařízení,“ potvrdil děkan římskokatolické farnosti, jenž kostel spravuje, Jindřich Bartoš.

Případ, který se stal necelou hodinu po silvestrovské půlnoci, řeší policie. Místní viníka prý znají. Při odpalu totiž utrpěl zranění a museli ho ošetřit v nemocnici. Jeho totožnost ale policisté nepotvrdili. „Nedá se vyloučit, že by se jednalo o stejnou osobu, ale zatím pro to hledáme důkazy. Mladík nebyl totiž na místě sám,“ sdělil mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb.

Na opravu tři metry vysokých oken budou muset farníci postavit lešení, zda jim na to přispěje pojišťovna teď zjišťují. „Oprava bude komplikovaná, okna budeme muset vytlouct, abychom je znovu zasklili,“ krčil rameny děkan Bartoš.

Další rozbitá okna zaznamenali policisté i na protější budově Moravského zemského archivu. „Celková škoda v okolí byla předběžně odhadnuta na sedmapadesát tisíc korun,“ potvrdil Pavel Šváb.

Jiné výtržníky, kteří odpalovali petardy v odpadkových koších ve městě dopadli strážníci. „Způsobenou škodu budou muset zaplatit,“ uvedl starosta Znojma Jakub Malačka.

Některé obyvatele ale trápí i zdánlivě méně viditelné škody. „U nemocných a starších lidí mohou ohňostroje vyvolávat úzkost, či dokonce fyzickou bolest. Je prokázáno, že světelné a zvukové efekty způsobují panický a nezvladatelný strach i u hospodářských a domácích zvířat. Zvláště traumatizující jsou pro psy a kočky, kteří mají sluch mnohem citlivější než lidé,“ upozornil obyvatel a jeden ze správců Národního parku Podyjí Petr Lazárek.

Devastující účinky mají ohňostroje podle něj také na zvěř ve volné přírodě. „Ptáci reagují na pyrotechniku až do vzdálenosti několika kilometrů. Při panickém úniku se zraňují a usmrcují nárazy do budov, aut a stromů. Silvestr se tak pro milióny ptáků na celém světě stává dnem posledním,“ nelíbí se mu.

Bát by se ale měli podle něj i lidé. O zdraví. „Do ovzduší se dostává velké množství často toxických a rakovinotvorných látek,“ upozornil Lazárek.

Apeloval na zastupitele města, aby vyhláškou omezili či zakázali používání pyrotechniky. „Znojmo navíc sousedí s Národním parkem Podyjí. Měli bychom být ohleduplní i k jeho divoce žijícím obyvatelům. Bez této škodlivé a navíc velmi drahé zábavy se jistě můžeme obejít. Její alternativou může být například laserová projekce,“ navrhoval.

Používání pyrotechniky ale městská vyhláška zakazuje ve Znojmě už dva roky. Výjimku tvoří silvestrovská noc a Znojemské historické vinobraní. Úplný zákaz, ale podle starosty Jakuba Malačky sám od sebe nic nevyřeší. „Sám nejsem příznivcem petard, ale nemá smysl vydávat vyhlášku, jejíž porušování nejsme schopni vymáhat. Městští policisté nestihnou dávat pokutu za každou odpálenou petardu,“ reagoval.

Cestou je podle něj výchova a vzdělávání, hlavně dětí. „Efektivní mohou být ukázky měření ovzduší s dopady na lidské zdraví nebo jako příklad hejno zmasakrovaných labutí z Prahy, které v panice z pyrotechniky narazily do vysokého napětí,“ myslí si Jakub Malačka.