Letos jde přitom již o třetí řízení. Předchozí, které město vyhlásilo teprve před měsícem, rada města zrušila. „Stalo se tak z důvodu malého počtu uchazečů. Na tuto pozici se hlásili pouze dva lidé. Tentýž den radní schválili vypsání nového řízení,“ informovala mluvčí radnice Renáta Bártová.

Posledního ředitele Petra Jelínka odvolali městští radní v polovině prázdnin. Jelínek se tehdy do funkce ředitele vrátil po pěti letech, vydržel zde ale jen tři měsíce. Znojemští radní jej, zejména díky hlasům sociálních demokratů, propustili ještě ve zkušební době.

Jelínkův odchod měl údajně vyplývat ze špatné komunikace mezi ním a dnes již bývalým starostou Zbyškem Kaššaiem. „Pokud zde byl problém v komunikaci, byl to problém spíše bývalého starosty, ne můj. V době, kdy byl starostou pan Kaššai, nefungovaly dohodnuté podmínky,“ řekl Jelínek.

O vyhlášení výběrového řízení se prý dozvěděl v pondělí dopoledne. „Je to až úsměvné, kdyby to nebylo tak závažné. Musím ale říci, že pokud jsem na něco zanevřel, nebyl a není to nikdy les. V tuto chvíli ale nemohu říci, zda se nového výběrového řízení zúčastním,“ řekl Jelínek.

Členem komise, která v květnu ředitele vybírala, byl také místostarosta Pavel Balík. „Můj hlas tehdy dostal, protože jsem byl přesvědčen, že z uchazečů je nejerudovanější a lesy bude řídit dobře,“ řekl Znojemskému deníku Rovnost již dříve Balík.

Podle zjištění redakce od několika zdrojů blízkých jednáním hlasovali v létě pro odvolání ředitele sociální demokraté a Miroslav Kavka. Tři ostatní zástupci koaličních partnerů pro vyhazov ruku nezvedli. Sám starosta Kaššai odvolání odmítl komentovat.

Židle ředitele lesů je poněkud horká. Jelínkova předchůdce Františka Vrbu odvolali radní počátkem roku 2009. „Petra Jelínka jsme odvolali proto, že jeho výsledky nebyly dobré. Pan Vrba garantoval, že je zlepší. To se nestalo,“ vysvětloval před lety propuštění Vrby tehdejší starosta města Petr Nezveda.

Uchazeč o post ředitele by měl splňovat základní předpoklady, mezi kterými je vysokoškolské vzdělání, obor lesní inženýr a měl by mít nejméně desetiletou praxi. Přihlášky by zájemci o post ředitele měli posílat do sedmého října na adresu městského úřadu.