Do dvou měsíců má znojemská radnice vybrat partnera pro zavedení parkovacího systému ve městě. Podmínky výběrového řízení zveřejnila včera. Zástupci města také chystají výběr firmy, která posoudí reálnost záměru zbudovat parkovací dům v centru Znojma.

„Vycházeli jsme ze studie, která navrhla počty, rozmístění a typy parkovacích míst podle jednotlivých skupin uživatelů. Naším cílem je najít nyní partnera, který by městu pomohl nový systém zavést, aniž by z toho Znojmu vznikly další náklady,“ řekl místostarosta Jan Blažíček.

Součástí soutěže na zakázku v předpokládané hodnotě sto sedmdesát milionů korun je i zbudování parkovacího domu. „Vstupní studie jej sice nepovažovala za nezbytný, ale my na výstavbě parkovacího domu na ulici Jana Palacha trváme,“ dodal Blažíček.

Výsledky soutěže by podle jeho odhadu mohla radnice znát do konce května. „Pokud vše dopadne dobře, chceme nový systém začít zavádět ještě letos. První etapou bude právě stavba parkovacího domu. Poté přijde na řadu nové značení, osazení automatů a další části projektu,“ dodal místostarosta.

Zastupitelé na svém posledním zasedání schválili záměr koupě pozemků a staveb na místě zvažovaného parkovacího domu v historickém jádru města. „S vlastníky jsme vedli vstupní jednání. Projevili předběžnou ochotu k prodeji. Nyní zadáme studii proveditelnosti, která posoudí všechny okolnosti,“ řekl starosta Petr Nezveda.

Zástupci města vytipovali pro parkovací dům v památkové rezervaci vnitroblok mezi ulicemi Velká Mikulášská, Zelenářská a Pasířská. „Na ploše tisíc metrů čtverečních by mohl vzniknout několikapatrový parkovací dům se dvěma sty parkovacími místy, který by pomohl parkování obyvatel středu města,“ dodal starosta. Zda bude možné a účelné dům ve zvoleném místě postavit, má ověřit zmíněná studie.

Záměr radnice zatím nechtěl podrobněji komentovat památkář Jan Kozdas. „Pokud vím, je ve vyhlédnutém vnitrobloku novodobý hospodářský objekt. S nějakým hodnocením záměru bych ale vyčkal, až bude mít konkrétní podobu a budeme s ním oficiálně seznámeni. Navíc podobných úvah už bylo několik a žádná se nenaplnila,“ podotkl Kozdas.

Pokud by studie potvrdila, že stavět dům má smysl, chystá radnice další jednání s vlastníky. „Samotná stavba by přišla na desítky milionů korun. I kdybychom na ni nemohli sehnat evropské dotace, na projekt, který by významně napomohl řešení parkování v centru bychom peníze hledat měli,“ domnívá se starosta.

Zástupci města také již uzavřeli jednání s firmani v obchodní zóně v Hatích o autobusové lince od bývalého mezipásma do Znojma. Zvažovali ji jako alternativní využití loni zrušeného centrumbusu. „Kvůli krizi nemají nyní firmy odvahu do takového projektu jít,“ sdělil místostarosta Jan Blažíček.